Elma Bahçelerini Don Vurdu
Elma Bahçelerini Don Vurdu
İlimizde 24-27 Nisan tarihlerinde gece saatlerinde hava sıcaklığının sıfır derecenin altına düşerek eksi 4’lerde seyretmesi elma bahçelerinde don zararına neden oldu.
29.4.2017 18:41:16

Meyve bahçelerinde tomurcuk patlaması, pembe tomurcuk ve tam çiçeklenme dönemi olan Nisan ayında meyve tutumu ise Mayı başında gerçekleşiyor. Bu nedenle ilkbahar geç donları özellikle meyve tutumundan önce büyük risk oluşturuyor. Hava sıcaklıklarının artması ve aynı zamanda lodos rüzgârının kuvvetli esmesi elma ağaçlarında tomurcukların hızlı bir şekilde atmasına neden oldu.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Özçalık konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Meteoroloji Müdürlüğünün yaptığı tahminler doğrultusunda İl Müdürlüğümüz mesaj sistemi ile elma üreticilerimiz, oluşacak muhtemel don olayına karşı tedbirli olmaları konusunda 23-24 Nisan tarihlerinde bilgilendirilmiştir. İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca elma bahçelerinde 24-27 Nisan tarihleri arasında meydana gelen don olayından sonra ön tespit çalışmalarına başlanmış olup, yapılan ön tespitler sonucunda tam çiçeklenme dönemindeki elma bahçelerinde yüzde 50-100 oranları arasında don zararının olduğu tespit edilmiştir. Elma bahçelerinde don olayının gerçekleştiği günlerde yağmurlama ve mini sipring sulama, don pervanesi çalıştırma, sisleme vb. kültürel önlemler uygulayan çiftçilerimizin elma bahçelerinde don zararının, uygulama yapmayan çiftçilerimize göre kısmen düşük oranda gerçekleştiği görülmüştür. Ön tespitler sonucunda tanzim edilen afet bilgi raporu en kısa zamanda Bakanlığımıza bildirilecektir. Tespit çalışmaları halen devam etmekte olup tespit çalışmalarının sonucunda elma bahçelerinde oluşan don zararı ile ilgili hazırlanacak olan kapsamlı rapor Bakanlığımızın ilgili birimlerine gönderilecektir. İlimizde elma bahçelerinde meydana gelen don zararı 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu kapsamında değerlendirilen riskler arasında yer aldığı için, elma bahçelerini TARSİM kanalıyla sigorta yaptıran çiftçilerimizin en kısa zamanda bahçelerinde meydana gelen don zararını poliçe yaptırdıkları sigorta acentesine ihbarda bulunmaları gerekmektedir” dedi.
 

Elma Bahçelerini Don Vurdu
Elma Bahçelerini Don Vurdu
Elma Bahçelerini Don Vurdu
Elma Bahçelerini Don Vurdu
Elma Bahçelerini Don Vurdu
Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: www.kgrthaber.com - Karaman Haberleri © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
radyo103@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. No:28 /KARAMAN