Anı Bisküvi’ye Bir Ödül De Akdeniz İhracatçı Birliklerinden
Anı Bisküvi’ye Bir Ödül De Akdeniz İhracatçı Birliklerinden
Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) İhracat Rekortmenleri, AKİB`de düzenlenen törende ödüllendirildi. Törene Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Mersin Valisi fahri hemşerimiz Hasan Basri Güzeloğlu katıldı.
1.7.2013 16:12:46

 

Törende konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Türkiye dünyada yaşanan krize meydan okurcasına ekonomik gelişmesini her geçen gün arttırmaya devam ediyor. 2008 yılında ABD'de başlayan kriz, dünyayı bu kadar etkileyeceğini hiç kimse öngöremezdi. Avrupa ekonomisi uzun yıllarda kendini anca toparlayacağa benziyor. Türkiye geçen yıl yüzde 12.2'lik ihracatla dünyada ihracatını en fazla arttıran 2'nci ülke olmuştur. Avrupa bölgesinin işsizlik rakamları Türkiye'nin rakamlarının çok üstünde. Yapılan ihracat istihdamı, büyümeyi ve üretimi arttırdı. Ülkemiz 2013'ün ilk çeyreğinde yüzde 3 büyüme başarısı gösterdi. Türkiye geçtiğimiz 4 yılda 5 milyon 200 bin istihdam yaptı. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine 2023 hedefleri ile getireceğiz. Artık IMF'nin kapısında borç almak için bekleyen bir Türkiye yok. Ülkeyi hak ettiği yaşam seviyesine getirmek için çok önemli projelerimiz var. Dünyanın hiçbir yerinde bu denli zorluklarla mücadele eden müteşebbisler görülemez. Dünyanın neresine gidilirse gidilsin, her yerde iş yapan Türkleri görürsünüz" dedi.
Dünyada Türkiye'nin başarısından övgüyle bahsedildiğine işaret eden Bakan Çağlayan, "Türkiye yatırım ortamının en iyi şekilde sağlandığı bir ülke olma doğrultusunda yoluna devam ediyor. Bizim ihracatçılarımız dünyanın 241 gümrük bölgesine ihracat yapıyor. Asya Pasifik'te 2 küçük ülkeye de ihracat yapacağız. İhracatçılarımız bunun sözünü verdiler. 'Türk malının girmeyeceği hiçbir nokta bırakmayacağız' dediler. Mayıs ayının ihracat rakamları açıklandı. Bu ay içerisinde 13.3 milyar dolar ihracat gerçekleştirildi. Bizleri 2013 yılında orta vadeli program hedefi olan 158 milyar dolarlık ihracat hedefi bekliyor. Ülke olarak dünya ekonomisi terse giderken, ihracatını arttıran bir Türkiye anons edeceğiz. Mayıs ayında 152 ülkeye ihracat rekoru kırdık. Türkiye pazar çeşitliliğiyle bu rakamları yakaladı" şeklinde konuştu.
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’da "İhracatın ülkemizin kalkınmasında vazgeçilemez derecede büyük bir önemi vardır. Ekonominin gelişmesine kattığı değerler kadar, Türkiye'nin uluslararası alanda kendi iddiasını her kesime taşımasında çok büyük manevi değeri var. Ülkemizin gelişmesine katkı koyan işadamlarına ve Türkiye'nin ihracat gemisinin kaptanı Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan'a teşekkür ediyorum" dedi.
Konuşmaların ardından AKİB bünyesinde yer alan 8 birlikten ilk 5'e giren firmalar ödüllendirildi. Firma temsilcileri ödüllerini Bakanlar Çağlayan ve Şahin ile Mersin Valisi Güzeloğlu’nun elinden aldılar.
Bu törende ilimiz adına ödül alan Anı Bisküvi Gıda San. ve Tic. A.Ş., Karaman ilinde birinci sırada yer alırken, Akdeniz Hububat Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçı Birliğini bünyesinde de dördüncü sıraya girerek ödülünü aldı. Anı Bisküvi’yi göstermiş olduğu başarılarından dolayı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.
Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: KGRT Karaman Haber | Karaman Haber | Karaman'ın Sesi | Karaman Son Dakika | Ermenek | Ayrancı | Kazımkarabekir | Başyayla | Sarıveliler © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
radyo103@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. No:28 /KARAMAN