Özeren: Yunus Emre Heykeli Ereğli Kavşağına Yakışmaz mı?
Özeren: Yunus Emre Heykeli Ereğli Kavşağına Yakışmaz mı?
İlimiz Berberler ve Kuaförler Odası Genel Sekreteri İsmail Özeren, gazetemize gönderdiği bir yazı ile Belediye Başkanı Kamil Uğurlu tarafından yerinden söktürülerek Fen İşleri Deposunda çürümeye terk edilen Yunus Emre heykelinin, Karaman’ın en güzel yeri haline gelen Ereğli Köprülü kavşağına konulması için öneride bulundu.
4.7.2013 15:49:55

Özeren, “Yunus Emre'nin mezarı olduğu iddia edilen pek çok mezar ve türbenin olduğu malumunuzdur. Bunların birçoğunda Yunus Emre’nin heykelleri çifter çifter dikilmiştir.
Mezarının Karaman’da olmasının yanında, Yunus'un duygu ve düşünce âlemini hazırlayan kültürün kaynağında İslam tasavvufunun olması. Yunus'un bilgi ve düşünce âleminde, Onun yaratılış, varlık, yokluk, aşk ve Allah hakkında duygulu ve hummalı zihin yoruşlarının olması ve aynı irfan kaynağından beslenmesi, insan olan herkese karşı; fakir, zengin, Hıristiyan ve Müslüman ayrımı yapmayan, engin sevgiyle bağlı kalması, ondaki insan sevgisi, insan'da Allah'tan bir parça, bir cevher bulunduğuna inanması ve bu parçanın bütününe yani Allah'a âşık olması bile heykelinin dikilme sebebi olmasına yeterde artar bile. Gazetenizin 24 Ağustos 2012 tarihli yazısında Yunus Emre heykelinin tekrar eski yerine getirilmesi haberinin üzerinden yaklaşık bir yıla yakın bir zaman geçti. O zamandan bu yana yetkililerin bir bildiği var diye bekledik ama sonuç yok. Her tarafa olur olmaz sütunlar, figürler konuldu ama;
Karaman’lı Yunus’a yaraşır bir büst, heykel bulunmamaktadır. Yerinden sökülerek nerede olduğu belli olmayan Yunus Emre heykeli yukarıdaki şekliyle YENİ KAVŞAĞA yakışmadı mı sizce” dedi.

Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: www.kgrthaber.com - Karaman Haberleri © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
radyo103@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. No:28 /KARAMAN