Kut`ül Amâre Zaferi 102 Yaşında
Kut`ül Amâre Zaferi 102 Yaşında
Kut`ül Amâre Zaferi`nin 102`nci yıl dönümü, İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu’nun katıldığı törenle kutlandı.
1.5.2018 15:36:51

Karaman Güzel Sanatlar Lisesi Konser Salonunda gerçekleşen ve şehitlerin anıldığı törene, İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, Çalışma ve İş-Kur İl Müdürü Kenan Ateş, Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Tarihi zaferin 102´nci yıl dönümü kapsamında program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Kuran’ı Kerim tilaveti ile devam eden programın açış konuşmasını Karaman Necip Fazıl Kısakürek Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Ahmet Aydoğdu yaptı. Kût’ül Amâre´nin kahramanların yazdığı, uzunca bir süre gözden kaçırılmış, şanlı bir destan olduğunu belirten Aydoğdu, "Kût´ül Amâre azmin ve direnişin adıdır. Kût´ül Amâre bu toprakların, bu ruhun mayasıdır. Kût´ül Amâre Cerablus’un, Afrin’in mayasıdır. 15 Temmuz’daki şanlı direnişin mayasıdır. Kut’ul Amâre sadece Halil Paşaları değil, Ömer Halisdemirleri de yetiştiren bir mekteptir. Kût´ül Amâre ´Cesaretin olduğu yerde esaret olmaz´ diyenlerin mektebidir." şeklinde konuştu.
Ardından Karaman Necip Fazıl Kısakürek Sosyal Bilimler Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Kubilay Doğan’ın yazıp yönettiği ve öğrenciler tarafından sahneye konulan Asker Duası isimli tiyatro gösterisi davetliler tarafından beğeniyle izlendi ve büyük alkış topladı.
Tarihte Dönüm Noktası
Kut´ül Amâre, Birinci Dünya Savaşı´nda tarihi zaferin kazanıldığı muharebelerden biri olarak biliniyor. Halil Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusu, bugün Irak sınırları içinde bulunan Kut bölgesindeki savaşta İngiliz askerlerine karşı tarihi bir zafer elde etmişti. Bölgedeki yerli aşiretlerin de desteğiyle, 6´sı general, 476´sı subay, toplam 13 bin 309 İngiliz askeri esir alınmıştı. Osmanlı´nın son zaferi olan Kut´ül Amâre, bölgeyi hedef alan emperyalist güçlere karşı kazanılması bakımından da tarihi öneme sahiptir.
 

Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: www.kgrthaber.com - Karaman Haberleri © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
radyo103@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. No:28 /KARAMAN