20 Mayıs’tan İtibaren  31 Ülkeden Hasta Kabul Edeceğiz
20 Mayıs’tan İtibaren 31 Ülkeden Hasta Kabul Edeceğiz
Koronavirüsle mücadeledeki başarısıyla bütün dünyadan büyük övgüler alan ülkemiz 20 Mayıs`tan itibaren yurtdışından gelecek hastaları kabul edecek.
17.5.2020 18:48:41
Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Tekin Türkiye'den sağlık hizmeti almak isteyen hastaların kabul şartları, ülkeye girişleri, hastaneye yatış, tedavi, taburculuk ve izolasyon kuralları ile hasta ve refakatçilere yönelik alınacak tedbirleri açıkladı.
Buna göre;
Ortopedi ve travmatoloji, genel cerrahi, çocuk cerrahisi, üroloji, göz hastalıkları, kardiyoloji, kalp ve damar cerrahisi, cerrahi onkoloji, jinekolojik onkoloji cerrahisi, tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi, beyin ve sinir cerrahisi, hematoloji, yoğun bakım ile üremeye yardımcı tedavi uygulamaları, organ nakli ve kemik iliği nakli alanlarında hasta alınacak.
Kabul edilecek hastalar, hasta takip sistemine kaydedilecek ve ön onay sonrasında ilgili birimlere izin yazıları yazılacak. Bir hasta ile birlikte en fazla iki refakatçinin ülkeye girişine izin verilecek. Hasta ve refakatçileri, hava yolu ile istanbul havalimanı ve Ankara Esenboğa havalimanı'ndan, kara yolu ile Kapıkule hudut kapısı ve Sarp hudut kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapabilecek. Hasta ve refakatçileri seyahat, ülkeye giriş ve transferlerde; izolasyon, mesafe, temas, maske kullanımı, hijyen gibi konularda belirlenen kurallara uyacak.
Hasta ve refakatçilerine ücret karşılığında havaalanları ve hudut kapılarında covid-19 testi yapılacak. Hasta ve refakatçilerinin kabul edileceği hastaneler, bakanlıkca düzenlenmiş uluslararası sağlık turizmi yetki belgesine sahip olacak. Hastanenin müstakil bir servisi yurt dışından gelecek uluslararası sağlık turizmi hastaları için ayrılacak.

Uluslararası sağlık turizmi kapsamında 20 Mayıs 2020'den itibaren hasta kabul edilecek ülkeler arasında Almanya, İngiltere, Hollanda, Yunanistan, Rusya, Katar, Azerbaycan, Irak, Libya, Gürcistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Yunanistan, Ukrayna, Cibuti, Cezayir, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Romanya, Sırbistan, Bulgaristan, Moldova, Somali, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Umman,  Pakistan, Kırgızistan ve KKTC gibi ülkelerde yer alıyor. İHA 

Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: KGRT Karaman Haber | Karaman Haber | Karaman'ın Sesi | Karaman Son Dakika | Ermenek | Ayrancı | Kazımkarabekir | Başyayla | Sarıveliler © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
radyo103@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. No:28 /KARAMAN