Her Yıl 5 Milyondan Fazla İnsan Sigaradan Ölüyor
Her Yıl 5 Milyondan Fazla İnsan Sigaradan Ölüyor
Dünyada her yıl 5 milyondan fazla insanın sigara nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, `Bu kayıplar nedeniyle, sigara kullanımının önlenmesi amacıyla özel günler ilan edilerek halkın bilinçlendirilmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır` dedi.
29.5.2020 16:57:14
Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Ağırtaş açıklamasında, "Sigara kullanımı, akciğer hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığa yol açmaktadır. Ayrıca sadece bireye değil, sigara dumanını soluyan diğer kişilere de ciddi zararlar vermekte, sigara ve diğer tütün ürünlerinin dumanına maruz kalan kişilerde de aynı hastalıklar görülmektedir. Sigara kullanımı gelişmiş ülkelerde alınan önlemler ve toplumun bilinçlenmesi sonucunda giderek azalma eğilimi göstermekteyken, gelişmekte olan ülkelerde sigara tüketimi artmaktadır" ifadelerini kullandı.
"Sigaranın neden olduğu kanser ölümlerine bakıldığında da sorunun ne kadar ciddi olduğu açık olarak görülmektedir" diyen Ağırtaş, şunları kaydetti: “Dünyada bir milyardan fazla insan, yetişkin nüfusun dörtte biri sigara kullanmakta olup, her yıl 5 milyondan fazla insan bu nedenle hayatını kaybetmektedir. Sigarayla mücadele kanser kontrolünün önemli bir basamağıdır. Ülkemiz sigarayla mücadele konusuna mevzuat ve kurumsal bazda destek veren nadir ülkelerdendir. Sigarayı bırakmak isteyenler, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi ‘ne bağlı171 numaralı sigara bırakma hattını arayarak randevu almak suretiyle Sigara Bıraktırma Polikliniğinde muayene olabilirler. Güçlü bir iradeyle hissiyatınıza galip gelerek sigara alışkanlığından vazgeçebilir, kendiniz, çocuklarınız ve sevdiklerinizin sağlığı için sigarayı bırakabilirsiniz" dedi. İHA
Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: www.kgrthaber.com - Karaman Haberleri © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
radyo103@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. No:28 /KARAMAN