Yılın İlk 6 Ayında Fotoğraf Baskısına Talep Yüzde 60 Arttı
Yılın İlk 6 Ayında Fotoğraf Baskısına Talep Yüzde 60 Arttı
Dijital dönüşüm hayatın her alanında etkisini gösteriyor, meslekler ve hobiler yeniden şekilleniyor. Bu dönüşümden en çok etkilenen alanların başında ise fotoğrafçılık geliyor.
3.7.2020 01:09:31
Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle dijital kameralara olan talep son 10 yılda yüzde 87 azaldı. Akıllı telefon kullanımına bakıldığında ise kullanıcıların yüzde 92'sinin en çok kamera özelliğini kullandığı görüldü. Bu sayede fotoğrafçılık akıllı telefonu olan herkes için kolay hale gelse de, sıra fotoğrafları saklamaya geldiğinde telefon hafızaları çoğu zaman yetersiz kalıyor. 
Türkiye'de pola kartlar, yurt dışında dekoratif ürünler seviliyor. Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 51'i, cihazlarda daha fazla hafıza alanı talep ediyor. Bu durumun, fotoğrafların taşınabilir belleklere aktarılmasına veya silinmesine yol açtığına dikkat çeken Emre Abat, bir dönem demode olan fotoğraf baskısının online olarak kolaylıkla dekoratif ürünlere dönüştürülmesiyle tekrar popülerleştiğini söyledi.
Yalnızca Türkiye'de değil, Dünya'nın pek çok yerinden insan, anılarını dokunulabilir hale getirmek için ürünleştirmeyi tercih ediyor. Taleplerin yüzde 75'i Türkiye'den, yüzde 25'i ise yurt dışından geliyor. Türkiye'de üç büyük şehir olan İstanbul, Ankara ve İzmir taleplerin yüzde 50'sini oluştururken yurt dışında Amerika, İngiltere, İtalya, Fransa ve İspanya öne çıkıyor. Amerika siparişlerinin yüzde 24'ü yılbaşında, Avrupa siparişlerinin yüzde 32'si Sevgililer Günü döneminde gelirken Türkiye'nin favori özel günü siparişlerin yüzde 25'inin geldiği yılbaşı dönemi oluyor. Talep edilen ürünlere bakıldığında ise Türkiye'de yüzde 35 ile en çok fotoğraf baskıları, yurt dışında yüzde 58 ile duvar dekorasyonu ürünleri seviliyor. İHA

 

 
 
Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: www.kgrthaber.com - Karaman Haberleri © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
radyo103@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. No:28 /KARAMAN