Karaman’da Yapılan Denetimlerde Hileli Ürüne Rastlanmadı
Karaman’da Yapılan Denetimlerde Hileli Ürüne Rastlanmadı
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen denetimlerde ilimizde hileli ürüne rastlanmadı.
22.9.2020 12:23:51
Karaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Bakkallar, Bayiler ve Kantinciler Esnaf Odası Başkanı da olan Bayram Uysal Karaman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Gıda Kontrol Şubesinin İlimizde bakkal, market, gıda maddesi üreten işyerlerinde yaptıkları denetimlerde hileli ürün imali ve satışının olmadığını, taklit ve tağşişin bulunmadığını belirterek şöyle dedi;
 
“Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yurt genelinde belirli aralıklarla gıda ile ilgili denetimler yapılmaktadır.
 
Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından büyük bir titizlikle yürütülmektedir.
 
5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, "Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik" gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.
 
Bakanlığın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulama ile;
 
-Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması,
 
-Sektörde haksız rekabetin önlenmesi,
 
-Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve
 
-Firmaların "güvenilir gıda üretimi"nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.
 
Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalar için büyük önem taşımaktadır.
 
Karaman’da Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerince yapılan denetimlerde Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen işletmeye rastlanmamıştır.
 
Gıda konusunda kamu otoritesi olan Tarım ve Orman Bakanlığı, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir. Bu konuda Tarım ve Orman İl Müdürümüz Yusuf Şahinbaş başta olmak üzere Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Personeline teşekkür ederiz.” Dedi.
 
Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: www.kgrthaber.com - Karaman Haberleri © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
radyo103@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. No:28 /KARAMAN