Konya Şeker, Pancar Bereketini Başlattı
Konya Şeker, Pancar Bereketini Başlattı
Türkiye’nin gıda devi Konya Şeker’in Çumra Şeker ile birlikte 2020-2021 Pancar Alım Kampanyası Çumra Şeker’de düzenlenen törenle başladı.
24.9.2020 16:23:50
Türkiye’nin gıda devi Konya Şeker’in Çumra Şeker ile birlikte 2020-2021 Pancar Alım Kampanyası Çumra Şeker’de düzenlenen törenle başladı.  
 
“Bir yıl boyunca, düzenli ve hassasiyetle yetiştirdiğiniz bu ürünlerin size bolluk ve bereket getirmesini temenni ediyorum” diyerek konuşmasına başlayan Konya Şeker Genel Müdürü Vural Kâmil Akyazan konuşmasında “Tarlada verdiğiniz emeğin neticesini alacağınız bir pancar kampanyasını bugün bu açılışla başlatıyoruz. Bu kampanya dönemi 118 gün sürecek. Bu 118 gün boyunca Konya Şeker ve Çumra Şeker olmak üzere iki şeker fabrikamız, Konya Şeker hinterlandında bulunan 222 köyde ve 502 bin 614 dekarlık alanda, 15 bin 47 üreticimizin ürettiği şeker pancarını 8 bölgede, 36 kantarda, 66 boşaltma makinesi ile 7 gün, 24 saat alacak. Bu sene yaklaşık 3 milyon 600 bin ton pancar alımı gerçekleştireceğiz. Fireli 3 milyon 600 bin ton pancardan 460 bin ton şeker üreteceğiz. Her iki fabrikamızla günlük 28 bin ton pancar işleyerek, 710 bin ton yaş pancar küspesi, 130 bin ton melas, 63 bin ton kuru küspe üretilmesi planlanıyor. Bu rakamlar iki şeker fabrikamızın 118 günde, yani yaklaşık 4 ayda üretecekleridir. Şeker pancarından ürettiklerimiz diğer üretim zincirlerini de harekete geçirecek. 12 ay boyunca Konya Şeker’in çarkları üreticinin tarladaki üretimini desteklemek için, üretimi teminat altına almak, pancar ziraatının ilanihaye devam edebilmesi için dönecek. Salgının gölgesinde yaptığımız bu seneki kampanya açılışımızda salgına rağmen tarlayı boş bırakmadığınız için hepinize şükranlarımı sunuyor, kampanya dönemimizin başta üreticilerimiz olmak üzere şehrimize, ülkemize tekrar hayırlı olmasını diliyor, hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi.
 
Göreve geldiği gün itibariyle pancarların kantara tesliminde mesai mevhumunu ortadan kaldıran 25. ve 26. Dönem AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk’un talimatlarıyla 2020-2021 Kampanya döneminde alımı gerçekleştirilecek olan pancarın tamamına yakınının fire-polar analizi üreticilerin pancar teslimi sırasında gelişmiş ekipmanlarla yapılacak.
Şeker üretim prosesinin yan ürünlerinden biri olan Küspe özellikle kış aylarında bölge hayvancılığının kaba yem ihtiyacını karşılarken diğer yan ürün olan melastan üretilen etanol ile Konya Şeker bir taraftan benzinlere katkı maddesi sağlayarak benzinin karbon salınımını düşürürken, diğer yandan da daha çevreci bir tesis olma özelliğiyle ülkemizin etanolde dışa bağımlı olmasının önüne geçiyor. Bu arada tüm dünyayı saran pandemi sürecinde Konya Şeker ve diğer şeker fabrikalarında üretilen etanol sayesinde ülkemiz dezenfektan üretiminde sıkıntı yaşamamıştı. Hem kolonyanın hem de dezenfektanın hammaddesi olan etanolün pandemi sürecinde ticaretine sınırlamalar getirilmiş ve uluslararası piyasalarda ticareti sınırlandırılan ürünlerden biride etanol olmuştu. Bu yıl kampanya süresi 118 gün olarak planlanırken Konya Şeker iki fabrikasında günlük 28 bin ton pancar işleyecek.
 
Çumra Kampüsünde gerçekleştirilen 2020-2021 Pancar Alım Kampanyası törenine Çumra Belediye Başkanı Recep Candan, Çumra İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı İlhan Değirmancı, İlçe Emniyet Müdürü Barış Şengül, İlçe Tarım Müdürü Fatih Demirci, İlçe DSİ Müdürü Bülent Çınar ile kurum müdürleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu yetkilileri, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Anadolu Birlik Holding çatısı altındaki şirketlerin yöneticileri, çalışanlar, üreticiler ve bölge çiftçileri katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program Çumra Şeker Fabrikasına bu kampanya döneminin ilk pancarını getiren çiftçiler arasından kura ile belirlenen 3 çiftçiye çeşitli hediyeler takdim edilmesiyle devam etti. Haber: Senem YAVUZASLAN 
 Konya Şeker, Pancar Bereketini Başlattı
 Konya Şeker, Pancar Bereketini Başlattı
 Konya Şeker, Pancar Bereketini Başlattı
Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: www.kgrthaber.com - Karaman Haberleri © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
radyo103@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. No:28 /KARAMAN