Karaman’da Zeytin Üretimi Artıyor
Karaman’da Zeytin Üretimi Artıyor
İlimizde mikroklima özelliğine sahip köylerimizde zeytin üretimi her geçen gün artmaya devam ediyor.
26.9.2020 10:07:28
İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Bu artışta gerek Karaman İl Özel İdaresi Fidan Dağıtım Projeleri, gerekse İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün desteklemeleri ve bölge üreticisinin kendi imkanlarıyla gerçekleşmiş olup, hatırı sayılır bir zeytin pazarının oluşmasına katkı sağlanmıştır. Böylece İlimiz zeytin üretimi konusunda söz sahibi iller arasında olma yolunda hızla ilerlemektedir.
 
İl Müdürlüğümüzce; İlimizin ülkemiz zeytin üretiminde söz sahibi olması için zeytin üretiminin yaygınlaştığı köylerimizde üreticilerimize yönelik çiftçi eğitim ve yayım çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda, üreticilerimize ürettiği ürünün doktoru olmasını sağlamak amacıyla 23 Eylül 2020 tarihinde Bostanözü Köyümüzde bir eğitim düzenlenmiştir. Zeytin Hastalık ve Zararlıları konusunda düzenlenen eğitim İl Müdürlüğümüz konu uzmanları ve İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsünden katılım sağlayan Bitki Sağlığı Bölüm Başkanı Serkan Kaptan ve Tarım Ekonomisi Bölüm Başkanı Önder Eralp tarafından verilmiştir.
 
İl Genel Meclis Başkanımız Sayın Adem Kapar ve İl Tarım ve Orman Müdürümüz Yusuf Şahinbaş’ın da katılımıyla gerçekleştirilen eğitim toplantısında İl Genel Meclis Başkanı Adem Kapar üreticilere hitap ederek; zeytin ve buna benzer birçok ürünün yetiştirilmesine imkan veren mikroklima özelliği olan bu bölgenin üreticilerimiz açısından bulunmaz bir nimet olduğunu, bunun kıymetini bilmemiz gerektiğini ve ürettiğimiz ürünlerinin pazar payının ve kalitesinin arttırılmasının hem üretici hem de Karaman ekonomisine büyük katkılar sağlayacağını, bu konuda üzerimize düşen ne varsa hepsini seferber edeceğini söylemiştir.
 
İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Yusuf Şahinbaş da toplantıda yapmış olduğu konuşmasında; Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak üreticilerimizin daima yanında olduklarını, bu ve buna benzer eğitimlerin ve üreticilere yönelik tarımsal desteklemelerinin sürekli devam edeceğini söylemiştir.
 
Zeytin Hastalık ve Zararlıları eğitimine katılım sağlayan Bostanözü ve civar köylerin muhtarları ve üreticileri tarafından üretimle ilgili sorunları paylaşmış olup, çözüm önerileri hakkında bilgi alışverişinde bulunulmuştur.”
Karaman’da Zeytin Üretimi Artıyor
Karaman’da Zeytin Üretimi Artıyor
Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: www.kgrthaber.com - Karaman Haberleri © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
radyo103@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. No:28 /KARAMAN