Başkan Bayram:“Gübre Desteklerinden Çiftçimiz Yararlanamıyor”
Başkan Bayram:“Gübre Desteklerinden Çiftçimiz Yararlanamıyor”
Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, çiftçilerimizin gübre ve mazot desteklerini alamadıklarını söyledi.
18.2.2021 11:48:20
Başkan Mehmet Bayram’ın yaptığı açıklamada;”Cumhurbaşkanımız’ın açıkladığı gübre desteğinin %100 artırılması müjdesi mevcut desteklerin tarla sahiplerine verilmesinden dolayı çiftçimizin çoğunluğu yararlanamıyor.
Tarla sahiplerinin kiracı olan üreticilerimize genellikle destekleri kendisi almayı şart olarak koştuğu için gübre ve mazot desteklerini alamıyorlar.
Kiraladıkları arazilere çeşitli ürünler eken çiftçilerimiz Tarım ve Orman Bakanlığımız’ın vermiş olduğu teşvik paketlerinden faydalanamadıkları için gerçek anlamda üretim yapanların mağduriyetinin görülmesi ve gerekli yasal düzenleme yapılarak bu mağduriyetin giderilmesi gerekmektedir.
Gübre fiyatlarında %90 varan artışlar sonrası Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan gübre desteğinde %100 artış sağlayarak maliyetlerini düşürmek için verilen destekler başta olmak üzere ÇKS kayıtları kendilerinin üzerine olmadığı için çiftçimizin büyük çoğunluğu mağduriyet yaşamaktadırlar. Üreticilerimiz tarımla kendilerinin uğraştığı halde teşvik paketlerinin arazi sahiplerine verilme nedeni tarla sahipleri olmalarından dolayı haketmediği halde devletin verdiği bütün imkânlardan faydalanıyor.
Bu imkânlardan faydalanmayan çiftçimiz ürettiği ürünün alın terinin hakkını almadığı için durumu her yıl kötüye gidiyor.
Örneklersek tarlayı çiftçimiz ekiyor parayı tapu sahibi alıyor.
Yasal bir düzenleme yapılarak üreticimizin ürettiği ürün bazlı destekler verilmeli aksi halde zaten yüksek fiyatlar İle tarla kiralayan üretmek için tarlaya ihtiyaç duyan çiftçimiz bu şartları kabul etmek zorunda kalıyor.
Üretimi teşvik etmek çiftçimizi ayakta tutmak için devletimizin verdiği bu desteklerin zor şartlarda üretim yapan ülke ekonomisine katma değer üreten çiftçilerimizin bu mağduriyetinin yasal bir düzenleme ile acilen giderilmelisi çiftçimiz adına devletimizden beklentimizdir” ifadelerine yer verdi. 
Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: KGRT Karaman Haber | Karaman Haber | Karaman'ın Sesi | Karaman Son Dakika | Ermenek | Ayrancı | Kazımkarabekir | Başyayla | Sarıveliler © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
radyo103@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. No:28 /KARAMAN