Hastanede Bir İlk! Uyku Ünitesi Hizmete Girdi
Hastanede Bir İlk! Uyku Ünitesi Hizmete Girdi
İlimizde yapımı tamamlanan ve Ocak ayı içerisinde taşınma işlemlerini tamamlayan Yeni Devlet Hastanesi’nde hizmetlerde yenilikler devam ediyor.
12.3.2014 17:40:28

İlimizde ilk defa hizmet verecek olan uyku ünitesi uykusuzluk çeken, gece horlayan, uyku apnesi çeken hastaların tedavisini sağlayacak bir ünite olarak hizmete girdi.
Ünite sorumlu Hekimi Göğüs Hastalıkları Uz. Dr. Özge Oral Tapan olurken, bu ünitenin eğitimini almış iki hemşire görev yapacak. İki yataklı ünite halkımıza hizmet vermeye başladı.
Konuyla ilgili olarak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada, “Horlama erişkinlerin en az yarısında, çocukların da önemli bir kısmında görülen bir uyku bozukluğudur. Erişkinlerde horlamanın en sık nedeni yumuşak damak ve küçük dilin normalden fazla büyümesi ve sarkmasıdır. Fakat burundan, ses tellerine kadar üst hava yolunu daraltan bütün problemler (allerjik nezle, burun kemiğindeki eğrilikler, sinüzit, alt ve üst çenedeki yapısal anormallikler, dilin aşırı büyük olması) horlamaya sebep olabilir.
Ancak her horlama sürekli ya da düzenli değildir ve sorun oluşturmaz. Tıbbi açıdan ele alınması gereken durum, kişinin her gece gürültülü bir şekilde horlamasıdır. Ayrıca kişi uykuda solunum duraklamaları yaşıyorsa, uykusunu alamadan uyanıyorsa ya da gündüzleri de uyuklamadan yakınıyorsa bir an önce uzman bir hekime başvurmalıdır.
OBSTRÜKTİF UYKU APNE SENDROMU (UYKUDA SOLUK DURAKLAMALARI HASTALIĞI)NEDİR?
Horlama orta yaştaki erişkin erkeklerde %4, kadınlarda %2 oranında görülen obstrüktif uyku apne sendromunun en sık semptomudur. Horlaması olan erkeklerde 10 yıl içinde OSAS gelişme riski yüksektir. Kişi uyurken solunum ara ara durup tekrar başlaması ile kendini gösterir; sıklıkla da şiddetli horlama ile beraberdir. Bu hastalıkta üst hava yolunu belli seviyelerde daraltan bir sebep vardır. Gündüzleri uyanık iken bu darlık tolere edilebilir, çünkü üst solunum yolunu çevreleyen bütün kaslar çalışır ve hava yolunu açık tutarlar. Ancak uykuda, diğer bütün sistemlerde olduğu gibi bu kaslar da gevşer. Hava yolunda kısmi ya da tam tıkanıklığa sebep olur. Kısmi darlıklarda hastalar horlamadan şikayet ederler, soluk duraklamaları pek olağan değildir. Hava yolu tamamen bloke olup, soluk alışverişi durunca kanda oksijen seviyesi azalır. Bu durum tansiyon yüksekliği, kalp ve akciğer yetmezliği, kalp ritminde bozulmalar, beyin dolaşım bozuklukları gibi pek çok hastalığın davetçisidir.
Solunum durması saatte 5 den fazla veya uzun süreli ise, kalp ve beyin başta olmak üzere, vücudun pek çok sistemi olumsuz etkilenir.
SOLUK DURAKLAMALARININ ETKİLERİ:
Uykuda derinleşmeme
Geceleri sık uyanma
Gündüz uyuklama
Sabahları kalktığında yorgunluk hissi
Gündüz uyuklama
Baş ağrıları
Epileptik nöbetlerde şiddetlenme
Beyin damarları tıkanıklığı
Beyin kanaması riskinde artış
Tansiyon yüksekliği
Kalp ve akciğer yetmezliği
Kalp krizi riskinde artma
Kalpte ritim bozuklukları
Çocuklarda büyüme geriliği
Yetişkin erkeklerde iktidarsızlık
TÜM GECE UYKU TESTİ/POLİSOMNOGRAFİ:
Uyku bozukluklarının teşhisi ve tedavisinin belirlenmesinde uyku testi, yani polisomnografiden yararlanılır. Gündüz ve gece uykusu farklı özellikler taşıması nedeniyle standart uyku testi tercihen gece uykusunda, uyku laboratuarında yapılmaktadır. Uyku testi için, uyku ilacı ya da uyku kalitesini etkileyecek herhangi bir materyal kullanılmaz. Olabildiğince doğal bir uyku sağlanır. Uyku testinin hiçbir aşamasında acı verici bir girişim yoktur. Testler uyku merkezinde, hastaların rahat edebilecekleri bir ortamda yapılır. Uyku süresince beyin dalgaları, göz hareketleri, kalp ritmi, solunum, göğüs ve karın hareketleri, vücuttaki oksijen oranı ve bacak hareketleri elektrotlar vasıtasıyla bilgisayara aktarılır. Uyku teknisyeni gece boyunca tüm kayıtları monitör ve kameralardan takip eder. Hasta uyku esnasında veya uyanıkken rahatlıkla sağa, sola dönebilir ya da gerekirse tuvalete kalkabilir. İhtiyaç duyduğu zaman uyku teknisyeniyle konuşabilir, bir isteği ya da sorusu varsa iletebilir. Gece boyunca elde edilen tüm kayıtlar uyku uzmanı doktor tarafından detaylı olarak değerlendirilip raporlanır. Uyku hastalığının durumu ve tedavi seçenekleri takip eden hekim tarafından anlatılır ve planlanır.
 

Hastanede Bir İlk! Uyku Ünitesi Hizmete Girdi
Hastanede Bir İlk! Uyku Ünitesi Hizmete Girdi
Hastanede Bir İlk! Uyku Ünitesi Hizmete Girdi
Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: www.kgrthaber.com - Karaman Haberleri © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
radyo103@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. No:28 /KARAMAN