KMÜ’de ‘Küreselleşen Dünyada Yeni Güç Türkiye’ Konferansı
KMÜ’de ‘Küreselleşen Dünyada Yeni Güç Türkiye’ Konferansı
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Münazara Öğrenci Topluluğunun davetiyle üniversiteye gelen Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak, “Küreselleşen Dünyada Yeni Güç Türkiye” başlıklı bir konferans verdi. KMÜ Karamanoğlu Mehmetbey Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, il ve üniversite protokolü ile öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.
25.3.2014 15:34:58

“Bütün İslam ülkelerinin gayri safi milli hasılası Almanya kadar değil”
Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak, konferansında dünyanın bugün global bir köye döndüğünü hatırlatarak “Bilginin, paranın, insanın, emeğin, malın serbestçe dolaştığı bir dünyada yaşıyoruz.” dedi.
Batılı ülkelerin sömürü yoluyla bugünkü güçlerine ulaştığını söyleyen Dilipak, “300 yıl önce dünyada dört büyük ırk yaşıyordu. Biri batılılar tarafından yok edildi, Kızılderilileri ortadan kaldırdılar, tarih böyle bir vahşeti hiç görmedi. Karaderilileri ise köleleştirdiler. Onları yok etmediler, çünkü emeklerine ihtiyaçları vardı. Batılıların bugünkü servetleri Kızılderililerin kanları, Karaderililerin gözyaşları, Sarıderililerin alınterleri üzerinde yükseldi.” diye konuştu. Dilipak, 300 milyonluk ABD’nin dünya gelirinin yarısına sahip olduğunun altını çizerek bütün İslam ülkelerinin gayri safi milli hasılasının bile Almanya kadar olmadığını belirtti.
“Dünya Batılı kavramlarla düşünüyor”
“Şu an bütün dünya batılı kavramlarla düşünüyor ve kendine o yolda gelecek hazırlıyor. Çünkü batının askeri ve siyasi gücü var.” diyen Dilipak, bütün güçlerine rağmen batılıların aile’yi kaybettiğini ve mutlu olmadıklarını söyleyerek “Batının artık gidecek yeri yok.” dedi.
Batının bugün dini bireysel anlamda vicdanlara, toplumsal anlamda da mabetlere hapsetmek istediğini söyleyen Dilipak, uluslararası sistemle İslam dünyası arasında da bir çatışma yaşandığına dikkat çekti.
Dilipak, “Bugün insanlığa söyleyecek sözü olan tek bir topluluk var, o da sizsiniz.” diyerek konuşmasına şöyle devam etti: “Çünkü siz dünyanın potansiyel olarak en zengin ülkesinde yaşıyorsunuz, doğu ile batının arasında. Adaletten, barıştan, hürriyetten yana yeni bir dünya kurma sorumluluğu size ait. İnsanlığın kurtuluşu için mücadele edecek, gönüllü işçiler olacaksınız. Siz her şeyi yapabilirsiniz, yeter ki isteyin, yeryüzünü dönüştürebilirsiniz. Müslümanlar şikayet makamında değildir, çözüm makamındadırlar. Ancak cahillik ve zulümden vazgeçmelisiniz.”
“Kaçın Müslümanlardan, sığının Müslümanlığa”
Müslümanların yeni bir medeniyet iddiasından henüz vazgeçmediklerini vurgulayan Dilipak, Muhammet İkbal’in “Kaçın Müslümanlardan, sığının Müslümanlığa” sözünü hatırlatarak “Yeniden Müslüman olmalıyız.” dedi.
Dilipak, “Büyük laflarla değil, küçük adımlarla ilerleyin. Mesela sigarayı bırakın. Bu size önemli bir finansman sağlayacaktır.” tavsiyesinde bulunarak “Yeryüzündeki bütün açlar müminin yetimidir.” şeklinde konuştu.
“Okuduğunuzu yapmayın. Reddetmek için okuyun.”
Dilipak, öğrencilere yeni bir dünyanın inşasında öncü kadrolarda yer almak istiyorlarsa tek bir diplomayla yetinmemeleri, en az iki farklı bölüm okumaları, İslam dinini iyi araştırmaları, İlahiyat eğitimi almaları, yabancı dil öğrenmeleri ve sanatla ilgilenmelerini önererek “Cennete girmek, üniversiteye girmekten daha kolay değil.” ifadesinde bulundu. Dilipak, ayrıca “Okuduğunuzu yapmayın, yoksa batı medeniyetinin kölesi olursunuz. Reddetmek için okuyun, yaşadığınız gerçekliği fark etmek ve kendi tezlerinizi kurmak için okuyun.” şeklinde konuştu.
Türkiye, artık dünyanın kalbinde yer alıyor”
“Biz artık dünyanın kalbinde yer alıyoruz. Bir buçuk milyar Müslüman var arkamızda. Biz kiminle işbirliği yaparsak o dünyanın lideri olur.” diyen Dilipak, Osmanlı Devleti zamanında dünyanın 110 ülkesinden vergi ya da zekat alındığını hatırlatarak bugün de Türkiye’nin 110 ülkeye açılma projesi olduğundan söz etti.
Dilipak, “Biz kendi gücümüzün farkında değiliz. Bu, tarihin gücüdür. Siz ne zaman işinizin başına geçerseniz bu kan ve gözyaşı o zaman biter.” diyerek “Tarih sizi bekliyor.” sözleriyle konuşmasına son verdi.
Konferansın ardından öğrencilerin sorularını yanıtlayan Dilipak’a Yrd. Doç. Dr. Hakan Candan tarafından plaket verilmesiyle konferans son buldu.

 KMÜ’de ‘Küreselleşen Dünyada Yeni Güç Türkiye’ Konferansı
Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: www.kgrthaber.com - Karaman Haberleri © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
radyo103@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. No:28 /KARAMAN