Arılar Ölüyor
Arılar Ölüyor
İlimizde yapılan bazı tarımsal faaliyetlerin özellikle de zirai mücadelenin arı ölümlerine neden olduğu, buna da genellikle hatalı veya fazla kullanılan Bitki Koruma ürünlerinin sebep olduğu, ancak gerekli tedbirler alındığında, arı ölümlerinin engellenebileceği veya en aza indirilebileceği açıklandı.
10.4.2014 16:34:14

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden konuyla ile ilgili yapılan açıklamada, “Arıcılık ülkemizin zengin bitki örtüsüne ve farklı ekolojik bölgelere sahip olması nedeniyle, ulusal ekonomiye katkı sağlayan önemli bir tarımsal üretim dalıdır. Birçok meyve ve sebze türü iyi ve kaliteli ürün verebilmek için böceklerle tozlaşmaya ihtiyaç duymaktadır. Bal arıları, bitkisel üretimde tozlaşmada ekosistemin önemli bir unsurudur. Ancak bu denli önemli olan arılarımız tarımsal faaliyetlerin yoğunluk kazandığı dönemlerde toplu ölümlerle karşılaşmaktadır. Bitkisel üretimde hastalık ve zararlılardan korunmak amacıyla Bitki Koruma Ürünü(BKÜ) kullanımının yoğun yapıldığı dönemlerde üreticilerimizin Bitki Koruma Ürünlerini kullanmadan en az 7 gün önce arı üreticilerine haber vermeleri gerekmektedir. Arıların Bitki Koruma Ürünü Etkilerinden Korumak İçin Alınacak Önlemler
1-Zararlıları baskı altında tutmada “Entegre Mücadele “prensipleri uygulanmalı, zorunlu olmadıkça ilaçlama yapılmamalıdır.
2-İlaç kullanımı zorunlu ise; arılara toksisitesi düşük ilaçlar tercih edilmelidir. Genel olarak toz halindeki ilaçlar, sıvı olarak atılanlara oranla arılara daha fazla toksik olmaktadırlar. Diğer taraftan, ıslanabilir toz (WP) ilaçlar, emülsiyon konsantre (EC) olanlardan daha uzun süre kalıcı etki göstermektedirler ki, bu da arıların olumsuz yönde etkilenmelerine sebep olmaktadır. Bunun nedeni; arının vücut kıllarının toz zerrecikleri tutabilecek yapıda olmasındandır. Ayrıca sıvı ilaçlara çözücü ve yağlı maddelerin katılması, yapıştırıcıların ilavesi, arılara olan toksisiteyi kısmen de olsa düşürmektedir. Sıvı olarak atılan ilaçlarda partiküllerin küçük olması, yine arılara olan olumsuz etkinin daha düşük oranda olmasına olanak sağlamaktadır. Granül formülasyondaki ilaçların arılara teması olmadığı için daha emin ilaçlardır.
3-İlaçlama yapılmadan önce mutlaka çevredeki arıcılar haberdar edilmeli, gerekli önlemleri almaları sağlanmalıdır.
4-İlaçlama; arı ve diğer faydalıların aktif olduğu gündüz saatlerinde yapılmamalı; akşam, gerekirse gece veya sabahın erken saatlerinde yapılmalıdır.
5-Bahçelerde ağaçlar altında veya yakınında bulunan çiçekli bitkiler ilaçlamadan önce biçilmelidir.
6-İlaçlamalardan sonra ambalaj kutuları uygun bir şekilde imha edilmelidir” denildi.

 

Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: www.kgrthaber.com - Karaman Haberleri © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
radyo103@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. No:28 /KARAMAN