Karacaoğlan’ın Mezarı Konusunda Yeni Bulgulara Rastlandı
Karacaoğlan’ın Mezarı Konusunda Yeni Bulgulara Rastlandı
Ünlü halk ozanı Karacaoğlan’ın yaşadığı coğrafya, sazıyla sözüyle dile getirdiği şiir ve türküler ve mezarının nerede olduğu konusunda öteden beri bir tartışmanın olduğu biliniyor.
26.4.2014 16:31:04

Ancak onun Antep’ten Muğla’ya uzanan Toros Dağları ve eteklerindeki yerleşim yerlerini gezdiği, dolaştığı türkülerinde geçen konu ve yer adlarından hareketle hep söylene gelmekte, hakkında yapılan araştırma ve çalışmalarda ulaşılan sonuçlar, bazı belirsizlikleri barındırsa da, onun Çukurova bölgesinde yaşadığına dair genel bir kanaat mevcuttur. Bugün Karacaoğlan hakkındaki bilgi ve kabulleri tartışmaya açacak, yeni bir bulgu ile karşı karşıyayız. Bu bulgu Torosların eteğinde yer alan Karaman’ın Sarıveliler İlçesinde bulunan yeni bir mezar taşı.
Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Karamanoğlu Devrine ait (Hacı Salih) Ulu Cami’nin yapılmakta olan restarosyon çalışmaları esnasında, Ulu Cami haziresinde bulunan devrin ve bölgenin önemli şahsiyetlerine ait olduğu tespit edilen bazı mezar taşları üzerindeki yazı ve bilgiler ışığında, bu mezarlardan birinin Karcaoğlan’a ait olabileceği tartışmalarını yeniden gündeme taşımıştır. Başta Vakıflar Bölge Müdürlüğü uzmanları olmak üzere, çeşitli üniversitelerden bilim adamları, Sarıveliler Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı nezaretinde ortaklaşa yürütülen çalışmalar, ilgili mezar taşının Karacaoğlan’a ait olabileceği tezini güçlendirmektedir. Çünkü hazirede bulunan bir mezar taşında ‘Karacaoğlanın Ruhuna Fatiha’ ibaresi mevcuttur. Bu bilgi bütün ezberleri bozacak türden yeni bir kanıt olarak kabul edilebilir. Ancak mezar taşı hakkındaki nihai bilgilere ise bilim adamlarının yapacağı tarihi ve bilimsel çalışmaların sonunda ulaşılacağı aşikardır.
Mezar taşının bulunma hikayesi şu şekilde gerçekleşmiştir. Hazirede bulunan mezar taşlarının resmini çekerek arşivleyen Araştırmacı Yazar Mustafa Ertaş, bu tarihi vesikaları Konya Necmeddin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akgül’e aktarmıştır. Mehmet Akgül, mezar taşlarına ait resimleri incelerken bir taşın üzerinde eski alfabe ile ‘Karacaoğlan’ın Ruhuna Fatiha’ ibaresinin bulunduğuna şahit olmuştur. Bu yeni bulguyu, başta Belediye Başkanlığı ve İlçe Kaymakamlığı ile çeşitli üniversitelerde görev yapan ve alanlarında uzman kişilerin bulunduğu kamuoyu ile paylaşmıştır. Alınan ilk zaman görüşlerine göre, ilgili mezar taşının Karacaoğlan’a ait olabileceği konusunda, özellikle yazı stili ve tarihi göz önüne alınarak, önemli verilere ulaşılmıştır.
Bu bilgiler ışığında Sarıveliler Kaymakamı Ömer Faruk İlhan, Sarıveliler Belediye Başkanı Hayri Samur, restorasyonu yapılmakta olan Ulu Cami haziresinde tespit çalışmalarında bulunarak mezar taşının korunması için gerekli önlemlerin alınmasını kararlaştırıldı.
Ulu Cami haziresinde bulunan mezar taşındaki bilgiler doğrultusunda, İlçe Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı öncülüğünde Karacaoğlan’ın mezarının Sarıveliler’de olup olmadığı hususunda alanlarında uzman bilim adamları heyeti-tarih, halk edebiyatı, sanat tarihi, arkeolog ve hattat- oluşturulmuştur. Ayrıca konu Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Anıtlar Yüksek Kurulu ile paylaşılmış olup, tespit ve değerlendirme çalışmaları başlatılmıştır. Ulaşılacak kesin sonuçlar teşkil edilen heyet tarafından yapılmakta olan çalışmalar sonuçlandığı zaman bir toplantı ile kamuoyuna açıklanacak.

Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: www.kgrthaber.com - Karaman Haberleri © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
radyo103@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. No:28 /KARAMAN