Arslan’dan Uyarı: Kolon Kanseri Ve Rektal Kanama İçin Dikkat!
Arslan’dan Uyarı: Kolon Kanseri Ve Rektal Kanama İçin Dikkat!
Özel Mümine Hatun Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Aslan, Kolon Kanseri ve Rektal kanama ile ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulunurken, herkesi bu konuda dikkatli olmaya davet etti.
19.6.2014 16:09:29

Doç Dr. Ahmet Aslan, “Rektal kanaması olan kişiler bu şikâyetlerini saklamasınlar, doktorlarına müracaat edip nedenini araştırsınlar” dedi.
Doçent Doktor Ahmet Aslan, “Günümüzde insanlığın önemli baş belalarından birisi olan ve kanser ölümleri içinde ilk üçte yer alan kolon kanseri, öncü bulgu olarak rektal kanama (büyük abdestte kanama ) ile bulgu vermektedir. Fakat ülkemizde pek çok hasta özellikle utandığından, çekindiğinden bu yakınmaları önemsememektedir, hemoroid ( basur ) kanaması olarak değerlendirmektedir. Maalesef pek çok sağlık çalışanı da bu konuda duyarsız davranmakta olup, rektal kanamayı hemoroid kanaması olarak değerlendirmektedir. Sonuçta erken evrede saptanacak olan kolon kanseri, maalesef ileri evrede saptanmakta, bireyin yaşam kalitesi ve süresi azalmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü 50 yaş üstü tüm bireylerin kolon kanseri yönünden taranmasını önermektedir. 50 yaşın üstündeki bütün bireylere, gaitada gizli kan varlığı ve Kolonoskopi ile muayenesi önerilir. Maalesef ülkemizde bu öneriye uyulmamaktadır” dedi.
Doç.Dr. Ahmet Aslan '' Erken evrede yapılacak olan kolonoskopi ile kalın bağırsaktaki hastalık daha kanser başlamadan tanınabileceğini ve tedavi edilebileceğini'' vurguladı.

Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: Kgrt Karaman Gazetesi © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
karamaninsesi@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 - 0 338 213 29 64 Faks: 338 214 08 88
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. K.1 /KARAMAN