Gazeteciler Sorularını Yanıtlayan Yiğit: “Devlet Baskıcı Olmamalı”
Gazeteciler Sorularını Yanıtlayan Yiğit: “Devlet Baskıcı Olmamalı”
Anadolu Yayıncılar Birliği`nin organize ettiği ve AK Parti Genel Merkezi`nde gerçekleştirilen Anadolu Soruyor programına konuk olan AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı İbrahim Yiğit, Karaman, Konya, Kayseri ve Rize illerinde yayın yapan yerel televizyonların muhabirlerinin sorularını yanıtladı.
21.7.2014 16:49:54

 “Devlet Baskıcı Olmamalı”

Kon Tv Ankara Temsilcisi ve Anadolu Soruyor Programı Moderatörü Sinan Burhan'ın sunduğu ve birçok yerel kanal tarafından canlı olarak yayınlanan programa yerel alanda yayınlarını sürdüren Karaman’dan KGRT’yi temsilen Sultan Akbulut, Konya Kontv’den İbrahim Doğan, Kayseri TV1’den Harun Burhan ve Rize Kaçkar TV’den Zeki Erdali katıldı.
Yiğit, etnik kökenli toplulukların Türkiye’deki konumuyla ilgili olarak sorulan soru üzerine, “Bu ülke hepimizin. Biz bu ülkede toplumsal barış istiyoruz. Etnik kökeni, inanç grubu ne olursa olsun vatandaşların bir arada yaşaması lazım. Bizde işte Cumhuriyet dönemi diyoruz şu diyoruz bu diyoruz. Otoriter baskıcı bir devlet. Bürokratik bir Cumhuriyet. Biz ne diyoruz şimdi Sayın Başbakanımız da bunu söylüyor. Devlet kimin için var. Millet için var. Millet olmadan devlet olmuyor. Ama devlet baskıcı olmayacak. Caydırıcı olacak. Devlet sevgi kollarını açacak tüm topluma. Bu şekilde demokratik Cumhuriyeti ayaklar üzerinde durduracağız” diye konuştu.
İstanbul Milletvekili TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı İbrahim Yiğit, tarım, ekonomi, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırılarla ilgili gazetecilerden gelen sorulara yanıt verirken, Karaman’ı temsilen programa katılan KGRT Haber muhabiri Sultan Akbulut’un, Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda AK Parti’nin başına kimin geçeceği ve Başbakan olarak kimin belirleneceği sorusuna Yiğit, “Parti içerisinde çok yetenekli, çok önemli arkadaşlarımız var. Bunlardan birisi olacak Başbakan. Tayyip beyde yardımcı olacak. Onunda bilgi, birikim ve deneyimlerinden yararlanılacak. Onun için bizde herhangi bir kargaşa olmaz. Kim olursa herkes eyvallah der ama Sayın Cumhurbaşkanın atadığı Başbakan hepimizin başbakanı olur. Daha önce yaptıklarımızı hedeflerimizi, önerilerimizi, projelerimizi aynı şekilde devam ettireceğiz” dedi.
Akbulut’un tarım sektöründe yüksek olan maliyetlerin düşürülmesiyle ilgili olarak hükümetin ne gibi bir çalışma yaptığı sorusuna ise AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı İbrahim Yiğit, “Mazot ve gübrede tamamen dışarıya bağımlıyız. Bizimle hiç ilgisi yok. Fakat vatandaşımızda bir eksiklik var. Biz diyoruz ki gelin Çiftçi Kayıt sistemine kayıt olun. Ama birçok vatandaşımız bu sisteme daha kayıt olmamış. Bu kayıtlardan vergi alınmıyor, aidat alınmıyor ama nedense vatandaş kaydını bir türlü yaptırmıyor. Bu sisteme kayıt olan çiftçilerimiz gübre desteği de alıyor, mazot desteği de alıyor. Fakat bunlar süreç içerisinde gelişip rayına oturacak. Mesela geçen sene devrim niteliğinde bir kanun çıkardık ve kısa adı TARSİM olan tarımsal sigortayı devreye soktuk. Fakat vatandaş alışamadı sigortaya. TARSİM’e kayıtlı olan üretici uğradığı zararın karşılığını alıyor” dedi.
Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: Kgrt Karaman Gazetesi © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
karamaninsesi@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 - 0 338 213 29 64 Faks: 338 214 08 88
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. K.1 /KARAMAN