Güneş Enerji Santralleri Kurulmaya Başlandı
Güneş Enerji Santralleri Kurulmaya Başlandı
Güneş enerjisinin başkenti olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Karaman’a güneş enerji santralleri kurulmaya başlandı. Bu santrallerin faaliyete geçmesiyle birlikte sanayici ve esnaflar için yeni fırsatlar doğmuş olacak.
17.9.2014 17:31:42

Güneş enerjisi santrali kurmak için yatırım yapmak isteyen yatırımcıların cazibe merkezi haline gelen Karaman’da elektrik piyasasında lisanssız elektrik üretimine ilişkin yönetmelik çerçevesinde güneş enerjisinden elektrik elde etmek için lisanssız güneş enerjisi başvuruları başlarken bugüne kadar Karaman il sınırlarında yapılan 87.761 kWp’lık başvuruların sonuçlarının MEDAŞ’ın internet sayfasından duyurulduğu belirtildi.
Başvuru sürecini tamamlayıp, değerlendirmeler sonucunda bağlantı anlaşması için çağrı yapılan 30 yatırımcı farklı kapasitelerde toplam 23.696 kWp’lik Güneş enerji santrali kurma hakkı kazanırken ilimizde ilk olarak İl Özel İdaresinin 500 kWp’lik yatırımının ihalesi tamamlanmış ve 25 Ağustos’ta yer teslimi yapılmıştı.
Güneş Enerji Santrali kurulumu için bağlantı anlaşması yapan Eksun Enerji Üretim İnş. Dış Tic. A.Ş. 1.000 kWp’lık ve Halis Cem Enerji Üretim İnş. Dış Ticaret A.Ş firmaları adına 1.000 kWp’lık olmak üzere 2.000 kWp’lık GES kurulumu Dokuzyol Köyü Yukarıgöçer Mevkiinde yatırıma başlarken, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı şirket yetkilisi Bahtiyar Şimşek ile santral kurulumunu yerinde inceleyip konuyla ilgili bilgiler aldı.
İlk etapta 2.000 kWp kapasitede kurulacak olan toplam 40.000 m² alanda gerçekleşen yatırımda, 8.000 adet panel kullanılacak olup yılda yaklaşık 3.000.000 kWh elektrik üretilecek. Güneş radyasyon değerleri ve güneşlenme süreleri açısından Türkiye’nin en uygun ili olan Karaman’da 2014–2015 yılında, alınan bağlantı izinlerinin gerçekleşmesi durumunda, enerji sektörü büyük bir ivme kazanacak dolaylı olarak GES kurulumlarında kullanılan iş ve ekipmanları ile ilgili sanayi ve malzeme konusunda bir hareketlilik yaşanacak.
Güneş Enerji Santrali (GES) kurulum esnasında, çelik konstrüksiyon, aydınlatma, bilişim ve daha farklı alanlarda iş ve işçiliğe ihtiyaç duyulmaktadır. Bu potansiyel ile birlikte Karaman’da yeni iş imkanları oluşacak. Karaman’da GES kurulumu işinde yer alabilecek firmaların konu hakkında Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden bilgi alabilecekleri açıklandı.

Güneş Enerji Santralleri Kurulmaya Başlandı
Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: KGRT Karaman Haber | Karaman Haber | Karaman'ın Sesi | Karaman Son Dakika | Ermenek | Ayrancı | Kazımkarabekir | Başyayla | Sarıveliler © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
radyo103@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. No:28 /KARAMAN