Öğretmenin Kerpetenle Darp Edilmesine Sendikalardan Tepki
Öğretmenin Kerpetenle Darp Edilmesine Sendikalardan Tepki
Karaman’da Sosyal Bilimler Öğretmeninin bir öğrenci velisi tarafından kerpetenle darp edilmesi, eğitim sendikaları tarafından olayın meydana geldiği okulun bahçesinde protesto edildi.
1.10.2014 17:14:38

Olayın meydana geldiği Yunus Emre Ortaokulu bahçesinde toplanan Aktif Eğitim Sen, Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Bir Sen başkanları ve üyeleri öğretmene şiddeti yaptıkları basın açıklamasıyla kınadı.

Öğretmene şiddet olayıyla ilgili olarak ilk açıklamayı yapan Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Yunus Özdemir, Öğrencisini eğitmek ve topluma kazandırmaktan başka hiçbir amacı olan öğretmenimiz maalesef cehaletin kerpetenine maruz kalmıştır. Hastanede tedavisi yapılan arkadaşımız yedi gün iş göremez raporu almış ve olay adli makamlara intikal etmiştir. Çocuklarımızı eğitmekten, sevgi ve merhamet ve gelecek inşasından başka amacı olmayan öğretmenlerimize yönelik saldırılar artık son bulmalıdır. Cehaletin kurbanı olarak seçilmiş öğretmenimizin öğrencisinin velisi tarafından saldırıya uğraması bizleri derinden yaralamıştır. Öğretmenimize saldırılanlar bilmelidir ki onlar aynı zamanda öğretmeni yaralamakla kalmıyor, geleceklerini de yok ediyorlar. Aslında içinde şiddet olan bir gelecek hazırlıyorlar. Genç nesillere yanlış çözüm yolları bırakıyorlar. Aslında öğretmene saldıranlar kendilerine saldırıyorlar. Bugün maalesef öğretmenlerimiz saldırılara karşı savunmasızdır. Eğitim kurumlarında alınması gereken güvenlik tedbirleri alınmıyor. Sorumluluk sadece öğretmenlere bırakılıyor. Milli Eğitim Bakanlığının okullarda güvelik konusunda gerekli tedbirleri almaması eğitim camiasını bu tür üzücü olaylarla karşı karşıya bırakmaktadır. Yetkilileri öğretmenlere sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.
Kerpetenli saldırıya uğrayan öğretmen Recep Can’da, “Bu saldırı benim şahsımda bütün öğretmen camiasına yapılmıştır. Ama ben bu konuda biraz yalnız kalacağımı hissederken bu kalabalık ve bu desteğiniz beni ziyadesiyle çok memnun etti. Bunun için sizlere çok teşekkür ediyorum. Herhangi bir maaş, maddi menfaat durumunda öğretmen sendikalarına bakarız üç beş kişiyle eylem yaparlar. Hiçbir üyesi de orada olmaz genelde. Ama burada bu destekleri beni çok memnun etti. Bizi üzen bizi acıtan kesinlikle bir densizin davranışları değil, bizim yetiştirdiğimiz insanların bize karşı takındıkları tutumdur” dedi.
Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Ziya Hotamışlı’da yaptığı açıklamada, “Okullarımız ilk defa sahipsiz, başıboş, kargaşa ve gerginlik ortamında açıldı. Öğretmenler odası huzursuz, tedirgin, heyecansız, matem havasına büründü. Oysaki okullarımız coşku, heyecan, heves, aşk ve yüce gayelerle açılmalıydı. Türk Milli Eğitimi’ndeki bu sistem değişikliklerinden elbette iyi sonuçlar ve başarılar beklenemezdi. Bu olumsuzluklardan sürekli öğretmenler sorumlu tutuldu. Öğretmenler bakanlığın hatalarının yanlış ve yanlı tasarruflarının günah keçisi yapıldı, hedef tahtasına konuldu. Eğitimciler basının ve velinin önüne atıldı. Bir zamanlar Türkiye; Karaman’ın eğitim başarısını konuşurken şimdi okullarımız sorunlar yumağı haline geldi. Bunun sorumlusu asla öğretmenler değil yanlı ve yanlış eğitim politikalarıdır. Ne oldu da Karaman bu hale geldi? Bu vahim ve üzücü manzaranın sorumlularını herkes bilmektedir! Bu gidişle ne yazık ki önümüzdeki günlerde bu günleri bile mumla arayacağız! Okullar açılalı henüz iki hafta olmasına rağmen Karamanımızın en köklü okullarından Yunus Emre Orta Okulu Sosyal Bilgiler öğretmeni değerli eğitimci kardeşimiz Recep Can bir velinin saldırısına uğradı. Kerpetenle yapılan bu saldırı sonucunda arkadaşımız yaralandı. Bu saldırıyı şiddetle, nefretle kınıyoruz. Bu saldırı sadece Recep Can arkadaşımıza değil; tüm eğitim camiamıza yapılmıştır” diye konuştu.
Diğer sendika başkanlarının da yaptığı açıklamaların ardından eylem olaysız bir şekilde sona erdi.
Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: Kgrt Karaman Gazetesi © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
karamaninsesi@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 - 0 338 213 29 64 Faks: 338 214 08 88
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. K.1 /KARAMAN