İlimiz Dev Bir Organizasyona Ev Sahipliği Yapmaya Hazırlanıyor
İlimiz Dev Bir Organizasyona Ev Sahipliği Yapmaya Hazırlanıyor
Türkiye Satranç Federasyonu, 19–25 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek Türkiye Çocuk ve Yıldızlar Satranç Ligi final maçlarının yapılacağı olarak Karaman’ı tercih etti.
28.2.2013 11:04:47

Şampiyona için Karaman’a 650 sporcu ile birlikte antrenör, yönetici ve sporcuların aileleriyle birlikte yaklaşık bin kişilik bir grup gelecek.
Karaman’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan Türkiye Çocuk ve Yıldızlar Satranç Ligi final müsabakalarıyla ilgili olarak Valilik Toplantı Salonunda bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Toplantıya Vali Murat Koca, Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, Cumhuriyet Başsavcısı M. Kemal Çokdinç, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Türkiye Satranç Federasyonu Genel Sekreteri Erman Üsküdarlı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Kasım Aydoğdu, Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve otel tesislerinin yetkilileri katıldı.
Satranç İl Temsilcisi Mustafa Eroğlu, satranç sporunun ülkemizdeki ve ilimizdeki konumuyla ilgili olarak verdiği bilgilerde, “Son dönemlerde bazı spor organizasyonlarının Karaman’da yapılmış olması bizler içinde son derece gurur verici bir gelişmedir. Çünkü bu tip organizasyonların ilimizin tanıtımı ve ekonomik getirisi açısından önemi oldukça fazladır. 19-25 Nisan tarihleri arasında yaklaşık 6 gün sürecek olan Türkiye Çocuk ve Yıldızlar Satranç Ligi final maçlarının ilimizde yapılabilmesi için Türkiye Satranç Federasyonu ile yaptığımız ön müracaat görüşmeleri olumlu sonuçlanmıştır. Bu önemli turnuvanın Karaman’da gerçekleşebilmesi için Türkiye Satranç Federasyonu İl Temsilciliği olarak elimizden gelen çabayı ve hassasiyeti göstereceğimize, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün, Turizm ve Kültür Müdürlüğümüzün, Belediye Başkanlığımız, Emniyet Müdürlüğümüz, üniversitemiz, sivil toplum örgütlerimizle birlikte Valiliğimizin de bizlere gereken desteği vereceğine inancımız tamdır. İlimiz bu turnuvaya her hali ile hazırdır. Göz ardı edilemeyecek tanıtım ve ekonomik katkıları ile birlikte bu organizasyon Karaman, Karaman esnafı ve istihdam sahipleri için de ayrıca bir kazanç kapısı olacaktır” dedi.
Türkiye Satranç Federasyonu Genel Sekreteri Erman Üsküdarlı, bu şampiyonayı üçüncü kez düzenlediklerini belirterek, “İlkini Antalya’da yaptık. Geçen sene Şehit Kamil Belediyesi’nin desteğiyle Gaziantep’te düzenledik. Bu sene de Karaman’da yapmak istiyoruz. Değişik illerde yapmamızın sebebi o ilin sporcularımız tarafından tanınmasını sağlamak. Biliyorsunuz hepimiz bir eğitim sürecinden geçiyoruz. İnsanlar okudukları zaman teorik ve pratik bilgi birleştiği zaman çok daha etkili oluyor. Sporcular gittiği yerlerde görerek insanlarla tanışarak bilgileri daha da kalıcı oluyor. Bu güzel ilde bu organizasyonu yapmamızdaki amaç tamamen Karaman’ın tanıtımını yapmaktır. Yoksa organizasyonun güçlükleri olabilir. Bu organizasyonda bizim en büyük problem konaklama. Otellerin sayısının artmasıyla bu tür organizasyonların artmasını sağlayabiliriz. Otellerin artması rekabeti ve kaliteyi de artıracaktır” dedi.
Üsküdarlı, şampiyonayla ilgili olarak verdiği bilgide de, “40’ın üzerinde ilden takımlar buraya gelecek. Çocuk liginde 11 yaş altı sporcular yarışıyor. Takım halinde geliyorlar. 4 sporcu, bir tane yedek ve bir yönetici ile birlikte toplam 6 kişi oluyor. Yıldızlar liginde de 12 yaş ve 15 grubundan sporcular olacak. Bu final maçları. Biz illerde bu organizasyonu yaparken bir turnuva sayfası hazırlıyoruz. İli tanıtıcı. Karaman’da yapacak olursak inşallah bunu arzuluyoruz. Karaman’ı tanıtıcı bir turnuva sayfası hazırlayacağız. Sporcularımız ille ilgili bilgi sahibi olacak. Şampiyona için Karaman’da yaptığımız incelemelerde Demosan Otel’in turnuva salonunu uygun bulduk. Konaklamada ise birçok oteli kullanacağız. Bizim tek sıkıntımız ulaşım. Çünkü sporcularımızın Otogar’dan alınıp otellerine ve turnuvanın yapılacağı alana taşınması gerekiyor. Yarışma alanının hazırlanmasını Federasyonumuz yapacak” dedi.
Vali Murat Koca’da, bu organizasyonun Karaman’da yapılması için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını belirtti.
 

Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: www.kgrthaber.com - Karaman Haberleri © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
radyo103@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. No:28 /KARAMAN