CHP’li Akar, “Terör’de Çözüm Değil Sorun Olduk”
CHP’li Akar, “Terör’de Çözüm Değil Sorun Olduk”
Cumhuriyet Halk Partisi, seçim çalışmalarına başladı. Teşkilatlarla buluşan parti meclis üyeleri yurdun çeşitli illerinde eş zamanlı bir basın toplantısı düzenledi. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ise Karaman’da bir basın toplantısı düzenledi.
16.1.2015 17:13:48

Basın toplantısına, Akar ile birlikte, Parti Meclis Üyesi Ahmet Ertuğrul, İl Başkanı İsmail Atakan Ünver, İlçe Başkanı Onur Irgat, eski Başkan Mustafa Cem Kağnıcı, partide daha önce görev almış çeşitli İl, İlçe ve Belediye Başkanları ile teşkilat yönetimi ve partililer katıldı.

Hükümetin ekonomik politikasında halkı tamamen aldatmaya yönelik oyunlar oynadığını belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, AKP hükümetinin Türkiye’nin geleceğinin 15 yılını borçlandırdığını ifade ederek, “Her şey tozpembe değil. Giderek kırmızıya döndü. Bunların büyüme, istikrar açıklamaları koca bir yalan” dedi.
TERÖR’DE ÇÖZÜM DEĞİL SORUN OLDUK
CHP’li Haydar Akar; “Paris'te Charlie Hebdo dergisine düzenlenen insanlık dışı saldırı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de esefle karşılanmış, terörün karanlık yüzü biz kez daha 5 kıtayı etkisi altına almıştır. Bu saldırıdan sonra faillerin yakalanması, sorumlu tutulan terör örgütlerinin izinin sürülmesi aşamasında Türkiye'nin teröristler için bir geçiş ülkesi özelliği taşıdığı kanısı öne çıkmıştır. CHP iktidarında, Türkiye, adı teröre destek tartışmalarıyla anılan ülke olmaktan çıkacak, “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesi başlıca yol haritamız olacaktır” diye konuştu.
Akar, 4 eski bakana ilişkin yolsuzluk dosyasının Meclis genel kuruluna gelmesiyle ilgili olarak da, “AKP milletvekillerinin, kaçak sarayın değil vicdanlarının sesini dinlemesini bekliyoruz. 4 eski bakan hiçbir usulsüzlüğe bulaşmadığını ispatlamak istiyorsa, bunu Yüce Divan önünde haykırabilir ve gerçek anlamda temize çıkabilir. TBMM onların bu hakkını ellerinden almamalıdır. AKP'nin 90 yılda yapılamayanı yaptık derken doğru söylediği başlıca konu borçlanmadır. 90 yılda yapılamayan borçlanma bu hükümet döneminde olmuştur. 2002 yılında 130 milyar dolar olan dış borç 2014 yılında 400 milyar dolara ulaşmıştır. Bu bağlamda, AKP’nin “IMF’ye olan borcumuzu ödedik” söylemi büyük bir yalandır. Zira IMF’ye olan 22,1 milyar dolarlık borç, daha yüksek bir faizle borç alınarak kapatılmıştır. Öyle ki, sadece borç hanesinin yeri değişmiştir AKP Cumhuriyet tarihinin en büyük faizcisidir. Türkiye'ye akan sıcak para yılda ortalama yüzde 20 faiz kazanmakta, AKP bununla dışarıdan para getiriyoruz diyerek övünmektedir. Sıcak paraya yılda 50 milyar lira faiz ödemesi yapılmaktadır. Hükümet ülke kaynaklarının büyük bölümünü faiz lobisine sunmaktadır. AKP yapan değil, satan partidir. Türkiye'de özelleştirmelerin başladığı 1986 yılından 2015 yılına dek 65 milyar dolarlık satış yapılmıştır. Bunun yüzde 87'lik dilimini oluşturan 57 milyar dolarlık bölümü AKP döneminde yapılmıştır. AKP, önemli bölümü Cumhuriyetin ilk yıllarında CHP iktidarı döneminde yapılan onlarca tesisi satmış, karşılığında bunun onda biri düzeyinde bile tesis inşa etmemiştir. 1934'te kurulan SEKA, 1935'te kurulan Etibank, 1937'de kurulan Türkiye Demir Çelik İşletmeleri, 1953'te kurulan TÜGSAŞ, 1960'ta kurulan Erdemir AKP döneminde satılan kurumlardan sadece birkaçıdır.   AKP, Cumhuriyetin ilk yıllarında çakılan çivileri tek tek satmış, üretim ekonomisinin çivisini çıkarmıştır. İşsizlik, Türkiye'de sadece “parasızlık” değil aynı zamanda “umutsuzluk” haline gelmiştir. Resmi istatistiklere göre işsizlik oranı yüzde 10,5'tir. İş bulma umudunu yitirdiği için iş aramayanlar da hesaba katıldığında oran yüzde 17,5'tir. Gençler arasındaki işsiz oranı yüzde 19,2'dir.  Mevcut geliri ile geçinemeyen aileler borçla yaşamını döndürmeye çalışmaktadır. 2002 yılında kredi kartı borçları 4,3 milyar lira iken bugün bu rakam 74,2 milyar liraya yükselmiştir. Aynı zaman diliminde batık tüketici kredisi borçları 43 kat artarak 278 milyon liradan 12,1 milyar liraya çıkmıştır. Bu politika sürmektedir. Hükümet ithalat politikasıyla bizim çiftçimizi değil, başka ülkelerin çiftçilerini desteklemektedir.
CHP iktidarında ekonomiye bakışı temelden değiştirip tüketim ve borç ekonomisinden üretim ekonomisine geçeceğiz. Halkımızı borçlandırarak rehin alan hükümetin bıraktığı yükü halka ödetmeyeceğiz. CHP ekonomi yönetimini halkın sıkıntılarını en aza indirecek yöntemlerle ele alacaktır.  Ancak bu noktada da belirtmek gerekir ki, sanayide ve tarımda Ar-ge’ye dayalı yeni bir büyüme ve kalkınma hamlesine girişilecek, artan refahın hakça paylaşılması ilkesi yaşama geçirilecektir. Ekonomik büyümenin yanında, Türkiye’yi “İnsani Gelişmişlik Endeksinde” uygar uluslar düzeyine çıkarmak için gerekli çabalar gösterilecektir.”dedi. Yapılan açıklamanın ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.
Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: www.kgrthaber.com - Karaman Haberleri © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
radyo103@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. No:28 /KARAMAN