Yüksek Kan Basıncı-Hipertansiyon Tema Olarak Seçildi
Yüksek Kan Basıncı-Hipertansiyon Tema Olarak Seçildi
1948’te kurulan Dünya Sağlık Örgütü’nün kuruluş yıldönümü olan 7 Nisan günü tüm dünyada Dünya Sağlık Günü ve 07-13 Nisan haftası da Dünya Sağlık Haftası olarak kutlanıyor.
10.4.2013 11:27:26

Dünya Sağlık haftası nedeniyle Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ali Rıza Altunsoy yaptığı açıklamada, “Dünyada halk sağlığını öncelikli ilgilendiren bir konuya dikkat çekmek amacıyla her sene Dünya Sağlık Günü’ne bir tema seçilmektedir. 2013 yılının teması olarak YÜKSEK KAN BASINCI-HİPERTANSİYON seçilmiştir. Hipertansiyonun Türkiye'de çok yaygın olmasının yanı sıra, kalıcı sakatlık ve ölüm nedeni olan toplumsal bir sorun olduğu önemli bir gerçektir.
Toplumdaki 5-6 erişkinden birinde kan basıncı yüksekliği vardır. Tuz tüketiminin fazla olduğu toplumlarda, kan basıncı yüksekliğine daha sık rastlanır. Hipertansiyonun başlıca belirtileri baş ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, yorgunluk, burun kanaması, yol yürüme ve merdiven çıkmada zorlanma, bazen çok sık idrara çıkma, gece uyurken uykudan kalkıp idrar yapma ve bacaklarda şişliktir. Kan basıncının çok yükseldiği durumlarda, çift görme, dilde peltekleşme, yüzde veya vücutta karıncalanma olabilir. Bu hastalarda hipertansiyon tanısı, sadece kan basıncı ölçümü ile mümkündür. Bu nedenle hipertansif olmasa bile tüm hastalar, yılda en az 1-2 kez kan basıncını ölçtürmelidir. Sağlık Günü ve Sağlık Haftası nedeniyle herkese, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için düzenli olarak kontrollerini yaptırmalarını öneriyoruz” dedi.
 

Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: Kgrt Karaman Gazetesi © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
karamaninsesi@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 - 0 338 213 29 64 Faks: 338 214 08 88
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. K.1 /KARAMAN