KMÜ’de Sigara Ve Akciğer Kanseri Anlatıldı
KMÜ’de Sigara Ve Akciğer Kanseri Anlatıldı
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Karaman Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Sağlık, Kültür ve Etik Öğrenci Topluluğu tarafından “Sigara ve Akciğer Kanseri” konulu konferans düzenlendi. Üniversitenin Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa Karaman Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları uzmanı Dr. Utku Tapan konuşmacı olarak katıldı.
11.4.2013 16:49:26

Dr. Utku Tapan, sunumunda sigara kullanımıyla ilgili çarpıcı istatistikî bilgileri paylaştı. Dr. Tapan, dünyada 1,3 milyar kişinin sigara kullandığını ve gelişmekte olan ülkelerde sigara içenlerin oranının %84 olduğunu vurguladı. Ülkemizde 17 milyon kişinin sigara içtiğini dile getiren Tapan, son 20 yılda Türkiye’de sigara kullananların oranında %80 artış görülürken, ABD’de %20’lik bir azalma saptandığını belirtti. Bu farkı toplumların bilinçlenme düzeylerine bağlayan Dr. Tapan “Ne yazık ki ülkemizde sigara içmeye başlama yaşı 12’lere inmiştir.” dedi.
Pasif içicilik hakkında da bilgiler veren Tapan, sigara kullanmayanların, bulundukları ortamlardan etkilenmeleri sonucu %25 oranında sigara içenlerle aynı şekilde zarar gördüklerini kaydetti. Pasif içicilikten kurtulmanın hiçbir yolunun olmadığını da sözlerine ekledi.
Akciğer kanserinin %94 oranında sigaradan kaynaklandığını ifade eden Dr. Utku Tapan, her kanser türünde olduğu gibi akciğer kanserinde de erken tanının çok önemli olduğunu vurguladı. Tapan, akciğer kanserinin daha sıklıkla erkeklerde görüldüğünü ve yapılan araştırmalarda Ege Bölgesinde akciğer kanseri olan hasta sayısının daha fazla olduğunu belirtti. Tapan sözlerine şöyle devam etti: ”Henüz tıpta akciğer kanserine çare bulunamamıştır. Ancak hastaların yaşam sürelerini uzatan tedaviler uygulanmaktadır. Bu açıdan sigara kullanmamayı ya da sigarayı bırakmayı herkese öneriyorum.”
Sigara içenlerin mutlaka sigarayla ilgili düşüncelerini tersine çevirmeleri gerektiğini söyleyen Dr. Utku Tapan, sigaranın bırakılmasıyla ilgili tedavi yöntemlerini katılımcılara aktardı. Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Dr. Utku Tapan’a konferans sonunda Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Şahin tarafından plaket takdim edildi.
 

KMÜ’de Sigara Ve Akciğer Kanseri Anlatıldı
KMÜ’de Sigara Ve Akciğer Kanseri Anlatıldı
KMÜ’de Sigara Ve Akciğer Kanseri Anlatıldı
Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: Kgrt Karaman Gazetesi © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
karamaninsesi@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 - 0 338 213 29 64 Faks: 338 214 08 88
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. K.1 /KARAMAN