Arı Olmadan Tarım Olmaz
Arı Olmadan Tarım Olmaz
İlimiz tarımında kullanılan bitki koruma ürünlerinin bal arılarına olan zararlı etkilerinin ele alındığı toplantı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde yapıldı.
20.4.2018 15:29:41

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Özçalık başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Karaman İli Merkez İlçe Elma Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yıldız, Karaman İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Gürsel Yasan, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Uğur Erkan, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ümit Çağlıyan ile birliklerin yönetim kurulu üyeleri ve teknik elemanlar katıldı.
Toplantıda arıların polinasyondaki önemine değinen İl Müdürü Orhan Özçalık, “Arı olmadan, tarım olmaz” tespitinde bulunarak, bitkilere arız olan hastalık ve zararlıların ekonomik zarar eşiğine gelindiğinde kimyasal mücadele yapıldığını belirtti. İl Müdürü Özçalık, bu mücadelede kullanılan bitki koruma ürününün cinsi, uygulama yeri ve zamanı, uygulama dozu, etki süresi, uygulama yöntemi ve uygulama günlerindeki meteorolojik şartlar gibi pek çok faktöre bağlı olarak canlılar ve bal arılarının etkilendiğini ifade etti.
Üreticilerimizin özellikle çiçeklenme döneminde bitki koruma ürünü uygulamalarında çevresindeki arıcıları uyarması gerektiğinin altını çizen İl Müdürü Özçalık, “Kimyasal mücadelede arıları öldürmeyen seçici bitki koruma ürünü kullanılmalı, uygulama zamanı olarak arıların daha az uçuşa geçtiği zamanlar seçilmelidir. Ayrıca, tavsiye edilen dozun da üzerinde kullanılmamalıdır” dedi.
 

Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: www.kgrthaber.com - Karaman Haberleri © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
radyo103@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. No:28 /KARAMAN