Karaman’da Kaliteli Ekmek Üretimine Bilimsel Yaklaşım
Karaman’da Kaliteli Ekmek Üretimine Bilimsel Yaklaşım
İlimizde ekmek kalitesinin artırılmasına yönelik yürütülen çalışmaların üçüncüsü 24.08.2015 tarihinde Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Mühendislik Fakültesi toplantı salonunda yapılan toplantıda ele alındı.
26.8.2015 18:34:28

Toplantı, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve ekmek fabrikası temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Toplantıda Karaman’ın ekmek kalitesinin iyileştirilmesine yönelik gıda tarım ve hayvancılık il müdürlüğünün koordinasyonunda üniversite, belediye, esnaf ve sanatkârlar odası ve fırıncılar odası temsilcilerinin katılımıyla ortaklaşa yürütülen çalışmaların önemine değinilerek alınan sonuçların kısa bir değerlendirmesi yapıldı.
Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Gıda Mühendisliğince “Un ve Ekmek Kalitesi” ve “Karaman Ekmek Fırınlarından Sağlanan Unların Özellikleri” konusunda sunumlar gerçekleştirildi.
Karaman’da faaliyet gösteren ekmek fabrikalarından alınan un numunelerinin Bakanlık Gıda Kontrol Laboratuarları ve Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Gıda Mühendisliği laboratuarlarında unun kalitesine yönelik mixolab un analiz cihazıyla yapılan analizlere ilişkin çalışmaların sonuçları katılımcılarla paylaşılarak, kaliteli ekmek üretimi için kararlar alındı.
Kaliteli ekmek üretimi yapılabilmesi için“Ekmeğin hammaddesi olan unun kaliteli, sert, ekmeklik buğdaydan temininin sağlanması,
Ekmek yapımında kullanılacak unun su tutma kapasitesi, zedelenmiş nişasta oranı, gluten oranı ve sedimastasyon değerinin un üreticisi firmalardan istenerek istenilen normlarda un kullanılması,
Unun kalite değerine göre kullanılan şebeke suyu, maya ve enzim oranının ayarlanarak ekmeğin üretim aşamalarına dikkat edilmesi,
Ekmeğin besleyici değerini artırılması amacıyla % 10 oranında tam buğday unu kullanımına devam edilmesi” şeklinde kararlar alındı.
Yapılan çalışmalar ile daha kaliteli ekmek üreterek, vatandaşlarımızın kaliteli ekmek tüketimi hedeflendi.

Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: Kgrt Karaman Gazetesi © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
karamaninsesi@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 - 0 338 213 29 64 Faks: 338 214 08 88
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. K.1 /KARAMAN