Liseler Arası Münazara Yarışmasını Abdullah Tayyar Anadolu Lisesi Kazandı
Liseler Arası Münazara Yarışmasını Abdullah Tayyar Anadolu Lisesi Kazandı
İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce gerçekleştirilen liseler arası münazara yarışması finali yapıldı. Finale kalmaya hak kazanan; Abdullah Tayyar Anadolu Lisesi ve Larende Anadolu Lisesi öğrencileri, “Eşyanın ruhu var mıdır, yok mudur “ konusunu tartıştılar Piri Reis Kültür Merkezinde düzenlenen final yarışmasına; Valimiz Sayın Süleyman Kahraman, Vali Yardımcısı Muammer Balcı, İl Emniyet Müdürü Lütfü Sönmez, İl Müftüsü Nuri Değirmenci, İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, İl Milli Eğitim müdür yardımcıları, şube müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
7.5.2013 11:28:25

Münazaranın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu konuşmasında “1 Nisan’dan beri 6 tur halinde süren münazara yarışmalarında Larende Anadolu Lisesi ve Abdullah Tayyar Anadolu Lisesinin öğrencileri finale kaldılar. Bu iki okulumuzun ve münazaralara katılan diğer okullarımızın öğrencilerini ve onlara destek olan öğretmen ve idarecilerimizi tebrik ediyorum. İl Merkezi ve ilçelerdeki okulların katılımıyla gerçekleştirilen münazaralara 36 okulumuzun öğrencisi katıldı. Bu öğrencilerimiz sosyal içerikli, güncel konularda görüşlerini, bilgi ve belgelerini karşılıklı savundular. Şimdi iki okulumuz finalde görüşlerini savunacaklar. Bizim bu tür etkinliklerde amacımız; öğrencilerimizi yarışmalarda derecelendirmek değil, onların fikirlerini etkileyici şekilde topluluk önünde ifade etme, güncel konuları çok boyutlu değerlendirebilme yeteneklerini geliştirmelerine katkı sağlamaktır. Münazara, bir konuda karşıt görüşleri savunan takımların, fikirlerini çarpıştırdıkları bir tartışma platformudur şeklinde tarif edilir. Ancak, münazaralara katılan öğrencilerimiz, karşıt görüşlerini savunurken, fikirlerini çarpıştırırken birlik, beraberlik ve dayanışmanın güzel örneklerini sergilediler. Münazaralarda haklı, haksız yargısına varmak doğru değildir. Çünkü beşeri anlamda mutlak doğrudan bahsetmemiz pek mümkün değildir. Tartışma ile neye varılabilir? Ünlü düşünür Montaigne (Monteyn) bu soruya “Biri doğuya gider, biri batıya.” şeklinde cevap veriyor. Nihai anlamda doğu da, batı da aynı noktada birleşecektir. Bu anlamda bütün öğrencilerimiz, savundukları görüşlerde haklıdırlar. Tartışmasını bilmeyenler kavga ederler. Bu tür etkinlikler; araştıran, sorgulayan, konuşan, tartışan ama asla kavga etmeyen öğrencilerin yetiştirildiği eğitim ortamlarının göstergesidir. Okullar arası yapılan etkinliklerle öğrencilerimize bu imkânları sağlayan yöneticilerime ve öğretmenlerime teşekkür ediyorum. Toplumsal dayanışmanın, demokratik kültürün gelişmesine katkı sağlayan öğrencilerimi tebrik ediyor, başarılar diliyorum”dedi.
Jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonucu Abdullah Tayyar Anadolu Lisesi 86.75 ile birinciliği Larende Anadolu Lisesi 86.50 ile ikinci oldu. Dereceye giren Öğrencilere ödülleri Vali Murat Koca tarafından verildi. Birinci olan öğrenciler çeyrek altın ve kitap, ikinci olan öğrencilerimiz ise saat ve kitapla ödüllendirildi.
 

Liseler Arası Münazara Yarışmasını Abdullah Tayyar Anadolu Lisesi Kazandı
Liseler Arası Münazara Yarışmasını Abdullah Tayyar Anadolu Lisesi Kazandı
Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: Kgrt Karaman Gazetesi © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
karamaninsesi@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 - 0 338 213 29 64 Faks: 338 214 08 88
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. K.1 /KARAMAN