Obeziteyle Mücadele Ve Aşırı Tuz Tüketimi Semineri
Obeziteyle Mücadele Ve Aşırı Tuz Tüketimi Semineri
Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli çalışanlara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Obeziteyle Mücadele ve Aşırı Tuz Tüketimi konulu seminer verildi.
25.10.2019 16:48:22

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Salonunda gerçekleştirilen programda Diyetisyen Berat Ünüvar, sağlıklı ve dengeli beslenmenin püf noktalarını anlattı.

 
Günün en önemli öğününün kahvaltı olduğunu belirten Berat Ünüvar, gece yatmadan en az 2-3 saat önce yemek yenmemesi konusunda katılımcıları uyararak öğün atlamanın sakıncalı olduğunu söyledi.
 
Ne yendiğinin yanı sıra nasıl yendiğinin de önemli olduğunu vurgulayan diyetisyen Berat Ünüvar “Yemeklerimizi yavaş yavaş yemeliyiz. Çünkü vücutta 12-18 dakika gibi bir zaman içerisinde doyma sinyalleri başlar. O yüzden lokmalarımızı yavaş yavaş ve sindire sindire yemeliyiz.” dedi.
 
Ünüvar, sağlıklı bir yaşam için bilinçli tuz kullanımına çok dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, günlük tuz tüketiminin yaklaşık 1 çay kaşığı (5 gr) oranında ayarlanmasının doğru bulduğunu söyledi. Tuz kullanımını azaltmak için tavsiyelerde bulunan Diyetisyen Ünüvar: “Yemeğin tadına bakmadan tuz atmayın ve satın aldığınız ürünlerin tuz oranına bakın.” şeklinde konuştu.
 
Sağlıklı yaşamda dengeli beslenmenin yanı sıra düzenli spor yapmanın da etkin rol oynadığına dikkat çeken Berat Ünüvar, katılımcılara en az haftada üç gün 45’er dakika yürüyüş yapmalarını önerdi. Kilo vermek için bilinçsizce yapılan diyetlerin çok sakıncalı olduğunu dile getiren Ünüvar konuşmasına şöyle devam etti: “Medyada dolaşan popüler isimlerin diyetlerini birebir uygulamak kişiye büyük zararlar verebilir. Önemli olan kısa sürede verilen kilolar yerine uzun süreye yayarak sağlıklı ve dengeli diyetlerle kilonuzu kontrol etmektir. Bolca reklamları yapılan masaj kemerleri reklamları gerçekçi değildir. Bu kemerlerin yağ yakma gibi bir etkisi yoktur.” dedi.
 
Milli eğitim müdürlüğü çalışanlarının ilgiyle dinlediği program soru cevapların ardından sona erdi.
Obeziteyle Mücadele Ve Aşırı Tuz Tüketimi Semineri
Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: www.kgrthaber.com - Karaman Haberleri © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
radyo103@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. No:28 /KARAMAN