Şok Dalga Tedavi Cihazı 82. Yıl Hastanesinde
Şok Dalga Tedavi Cihazı 82. Yıl Hastanesinde
Omuz sıkışması, Kaslardaki ağrılı tetik noktalar, kronik tendon zorlanmaları ve kaynaması gecikmiş kırıklarda kullanılan ESTW şok dalga tedavi cihazı 82. Yıl Devlet Hastanesi Fizik Tedavi bölümüne kazandırıldı.
30.12.2013 17:30:35

Fizik tedavi ünitesinde kullanılacak olan cihazın işleviyle ilgili olarak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada, “ESWT, vücut dışında oluşturulan şok (basınç) dalgalarının çelik başlı bir aplikatör yardımı ile vücudun istenilen bölgesine odaklanmasına dayanan, girişimsel olmayan yeni bir tedavi şeklidir. Ağrısız olan ve anestezi gerektirmeyen bu uygulamada; hastalar ayaktan tedavi alarak seanslardan sonra günlük işlerine devam edebilirler. Hızlı ve olumlu sonuç alan hastalar için bu tedavi yöntemi ulaşılabilir olmakla birlikte ekonomik bir tedavi yöntemi sağlamaktadır. ESWT tedavisi; hamilelerde, kanserli hastalarda ve kalp pili bulunanlarda, henüz gelişimi tamamlanmamış kemiklerde, baş- boyun ve sinirlere yakın bölgelere kesinlikle uygulanmamaktadır. ESWT tedavisinin uygulama alanları şunlardır. Epin Calcanei (Topuk Dikeni): Uzun süre ayakta kalanlarda, osteoporozlu hastalarda, bazı romatizmal hastalıklarda, yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde ve uzun süreli yürüyüş yapanlarda, Tenisçi Dirseği ve Golfçü Dirseği: Daha çok amatör tenisçilerde sık görüldüğü için bu isim verilmiş olmakla birlikte, tenisçi dirseği kavanoz kapağı açma, ağır çanta taşıma, tornavida kullanımı gibi zorlayıcı ve tekrarlayıcı el bileği, ön kol ve dirsek hareketleri sonucu görülmektedir. El bileğini aşağı hareket ettiren kas grubunun tekrarlayan zorlanmaları sonucunda golfçü dirseği adı verilen tablo oluşur. Tenisçi dirseğine göre daha seyrek görülür. Kalsifik Omuz Tendiniti (Omuz Ağrısı): Genellikle orta yaşlarda sık görülen, omuz ve çevresindeki tendonların herhangi birine kalsiyum depozitlerinin birikmesi ile oluşan yangı nedeniyle oluşan omuz ağrısı ve hareket kısıtlılığında, Trochanter Bursit: Kalça eklemi çevresindeki bursa adı verilen kesenin inflamasyonudur. Uzun süre ayakta kalmak gibi zorlanmalar ya da travmalar sonucu gelişir. ESWT tedavisinin yumuşak doku seanslarında uygulama süresi yaklaşık 5- 20 dakikadır. Ortalama 3 seans yapılır ve 3-5 gün ara ile yapılan toplam 3 seans sonrasında yüksek oranda iyilik hali olup, 4-6 hafta içerisinde ağrı ve şikayetler büyük oranda ortadan kalkarak hastalarımızın yaşam kaliteleri artmaktadır” dendi.
Eswt cihazıyla başarı oranının kaynamayan kırıklarda yüzde 80, omuz kireçlenmesinde yüzde 80, tenisçi dirseğinde yüzde 70 ve topuk dikeninde ise yüzde 85 ve üzerinde başarı sağlandığı belirtildi.

Şok Dalga Tedavi Cihazı 82. Yıl Hastanesinde
Şok Dalga Tedavi Cihazı 82. Yıl Hastanesinde
Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: www.kgrthaber.com - Karaman Haberleri © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
karamaninsesi@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 - 0 338 213 29 64 Faks: 338 214 08 88
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. K.1 /KARAMAN