Psikiyatri Servisi İle De Öncü
Psikiyatri Servisi İle De Öncü
Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, hastanenin birimlerini kamuoyuna tanıtmayı sürdürürken bu haftaki durağı Psikiyatri Servisi ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi oldu.
5.6.2014 16:32:20

Psikiyatri Servisinde ikisi uzman hekim, ikisi psikolog ve 10 hemşire olmak üzere 14 kişi görev yapıyor.
15 yataklı erkek ve 23 yataklı bayan bölümü olmak üzere iki bölümden oluşan serviste sabahları bir psikolog ve bir hemşire eşliğinde günaydın toplantısı ile başlayan tedavi bahçe gezisi, pinpon, okey, tavla, ebru kursu gibi aktivitelerle devam ediyor. Servisin kurallarına uygun olarak da görüşme ve ziyaret saatleri bulunuyor.
Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde ise ruhsal ve duygusal bozukluğu olan hastalara toplum temelli ruh sağlığı modeli çerçevesinde psiko-sosyal destek hizmetleri veriliyor ve takip ve tedavileri yapılıyor.
Merkezden şizofreni, şizo-affektif bozukluk, atipik psikoz, bipolar bozukluk gibi psikotik rahatsızlıkları bulunan vatandaşlar yararlanıyor.
Hastane servisi ile evlerinden alınan kursiyerler, merkezde güne sabah sporu ile başlıyor. Ardından çay saati ve günaydın toplantısına katılıp, birlikte yenilen öğle yemeği ardından usta öğreticiler rehberliğinde iş-uğraşı terapisi kapsamında verilen resim, halı dokuma, cam boyama ve ahşap boyama gibi derslere katılıyor. Daha önce verilen ebru, halı desen çalışması, takı tasarımı ve halk oyunları kursları başarıyla tamamlanırken bu kurslarda üretilen el emeği ürünlerinin sergisi 23 – 27 Haziran tarihleri arasında Taş Bina sergi salonunda Karamanlıların beğenisine sunulacak.
Merkezde ayrıca hastaların topluma katılımını artıran sosyal faaliyetlerde düzenli olarak yapılıyor. Bu kapsamda Sinema gösterimi, Konya gezisi, Karaman gezisi, çeşitli sergilerin gezilmesi, piknik, canlı müzik etkinliği yapılıyor. Merkezde grup terapisi, iş-uğraşı terapisi, mutfak terapisi, bireysel görüşme, aile danışmanlığı ve hizmet içi eğitimler planlı bir program kapsamında uygulanıyor. hastaların ilaç takibi, enjeksiyon takibi, düzenli kan tahlili yaptırması da verilen bir diğer hizmetler olarak veriliyor.
Ayrıca merkeze devam edemeyen hastalara ev ziyaretleri yapılarak merkezin tanıtımı ve tedavilerinin takibi yapılıyor. Bunun yanında maddi durumları da yapılan sosyal inceleme ile ele alınmakta ve faydalanabilecekleri sosyal yardımlar hakkında bilgi veriliyor.
Hastaların aile hekimleri de ziyaret edilerek bilgilendirilmekte ve gerektiğinde işbirliği yapılabiliyor. Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde Sorumlu Hekim Psikiyatrist Fatih Ercin, Sosyal Hizmet Uzmanı Aydın Bağcı, Hemşireler Halide Toptaş ve Özlem Koçak, Sekreter Nur Çiçekli ve Personel Fatma Göcer görev alıyor.

Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: www.kgrthaber.com - Karaman Haberleri © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
radyo103@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. No:28 /KARAMAN