Dsi Su Kotası Hakkında Hazırlanan Kop İdaresi Raporu Genel Bölge`den Kabul Gördü
Dsi Su Kotası Hakkında Hazırlanan Kop İdaresi Raporu Genel Bölge`den Kabul Gördü
KOP Bölge Kalkınma İdaresi’nin “KOP Bölgesi`nde DSİ Yeraltı suyu (YAS) Eylem Planı ve Kuyulara Su Tahsisi Uygulaması Genel Değerlendirme ve Öneriler Raporu” Raporu, İdarede gerçekleştirilen bir toplantı ile Bölgedeki yerel paydaşların görüş ve önerilerine sunuldu.
10.12.2012 12:10:19

Toplantıya Konya İl Genel Meclisi Başkanları, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürleri, İl Özel İdareleri Genel Sekreterleri, KOP Bölgesi Ticaret Borsaları, Ziraat Odaları, Ziraat Mühendisleri Odaları, KOSKİ Genel Müdürlüğü temsilcisi ile KOP Bölgesi Sulama Birlikleri ve Sulama Kooperatifleri Başkanları'ndan oluşan 70 kişilik temsilci katıldı.
Toplantının açılış konuşması KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu tarafından yapıldı. Babaoğlu, DSİ YAS Eylem planıyla ilgili süreci ve KOP İdaresi olarak bu konuda neler yaptıklarını anlattı. Yaklaşık iki aydır konuyu çözüme kavuşturmak üzere bir rapor üzerinde çalışıldığını belirterek su konusunun Bölgedeki en önemli konu olduğunu ifade etti. Bu amaçla hazırlanan KOP İdaresi raporunun yerel paydaşların görüşüne açıldığını ve Bölgenin ortak bir paydada buluşmasını sağlamayı arzu ettiklerini belirtti.
KOP İdaresi Danışmanı Prof. Dr. Bayram Sade başkanlığında yapılan toplantıda KOP İdaresi’nin ortaya koymuş olduğu taslak rapor için katılımcılar tarafından öneriler sunuldu. Bölgedeki su kotası sorununun nasıl çözülebileceği hakkında da öneriler sunan katılımcılar DSİ Yeraltısuyu Eylem Planı’nın revize edilmesi gerektiği konusunda fikir birliğine vardılar.
Katılımcılar ayrıca KOP İdaresi raporunun bölge için tatmin edici öneriler ortaya koyduğunu, KOP İdaresi'nin bu tür bir çalışma yapmasından dolayı tebrik ettiklerini, bölgede koordinasyon adına bu tür çalışmaları KOP İdaresi'nin yapması dileklerini ifade ettiler. Rapor'un bir haftalık düzenleme sonrası ilgili kurumlara sunulması kararı alındı.
 

Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: www.kgrthaber.com - Karaman Haberleri © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
radyo103@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. No:28 /KARAMAN