Ön Elemeyi Geçen Öğrenciler Teknofest İçin İddialı
Ön Elemeyi Geçen Öğrenciler Teknofest İçin İddialı
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Mühendislik Fakültesi öğrencileri tarafından hazırlanan üçüncü proje de Teknofest’te ön elemeyi geçmeyi başardı.
6.5.2020 13:27:59

Gaziantep’te 22-27 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde yarışacak projelerin ön değerlendirme sonuçları açıklanmaya devam ederken daha önce Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu SIRIUS takımının iki projesinin ardından şimdi de Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu KMU Braille System takımının projesi de ön elemeyi geçerek KMÜ’yü Teknofest’te temsil edecek üçüncü proje oldu.

 
Yarışmaya Sosyal İnovasyon kategorisinde katılacak olan KMU Braille System takımı ‘Braille Sense’ projesi ile Braille alfabesini kullanarak görme engelli bireylere istediklerini okuma ve dinleyebilme imkanı sağlamayı amaçlıyor. Proje, harici hafıza yoluyla içe aktarılan dosyaların elektromanyetik mıknatıs yardımı ile braille alfabesindeki kabartmaları oluşturması ve dahili hoparlör yardımıyla kullanıcıya aktarılmasını içeren bir sistem tasarlanmasını öngörüyor. Proje sayesinde ayrıca Braille kabartmaları, taşınabilir ve bilgisayar destekli hale getirilerek hem tekrar kullanılabilirliği arttırılacak hem de maliyeti düşürülecek.
 
Takım kaptanlığını Rıdvan Eren Eldem’in yaptığı projenin takım üyelerini Muhammet Duyar, Ramazan Köse ve Asrın Doğan oluştururken projenin akademik danışmanlığını ise Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Eldem ve Arş. Gör. Ali Bircan yapıyor.
Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri

KGRT: www.kgrthaber.com - Karaman Haberleri © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
radyo103@hotmail.com   radyo103@hotmail.com Telefon: 338 212 90 90 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. No:28 /KARAMAN